IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Ръстът на бизнес услугите в България се ускорява през декември

Най-голямо повишение е отчетено при недвижимите имоти, става ясно от анализ на НСИ

14:39 | 07.03.25 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

През декември 2024 г. общият индекс на производството в областта на бизнес услугите се увеличава с 2,1% спрямо предходния месец, става ясно от предварителни и сезонно изгладени данни на Националния статистически институт (НСИ).

Анализът показва, че ръстът в производството се ускорява през последния месец на 2024 г. спрямо ноември, когато повишението достига 1,1% спрямо октомври.

Спрямо декември 2023 г. е отчетено нарастване с 6% на календарно изгладения индекс на производството при бизнес услугите.

През декември 2024 г. ръст спрямо предходния месец се вижда в редица сектори. „Операции с недвижими имоти“ регистрира увеличение от 16,8%, докато производството в секторите „Транспорт, складиране и пощи“ и „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ расте съответно с 3,8 на сто и 3,2%.

Индекси на производството при бизнес услугите. Източник: НСИ Индекси на производството при бизнес услугите. Източник: НСИ

Производството намалява в секторите „Административни и спомагателни дейности“, „Хотелиерство и ресторантьорство“ и „Професионални дейности и научни изследвания“ съответно с 6,2%, 0,4 на сто и 0,2%.

На годишна база ръст в производството е отчетено в секторите „Транспорт, складиране и пощи“, „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“, „Операции с недвижими имоти“, „Професионални дейности и научни изследвания“ и „Хотелиерство и ресторантьорство“ съответно с 10,1%, 9,3 на сто, 6%, 3,9 на сто и 0,1%.

Понижение е регистрирано в сектор „Административни и спомагателни дейности“ - с 2,3%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:39 | 07.03.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още