Оптимизмът на германския бизнес се повиши до най-високото си ниво от юни 2024 г. насам, докато бъдещият канцлер на страната Фридрих Мерц подготвя разходи за стотици милиарди евро с цел модернизиране на икономиката, предаде Bloomberg.
Индексът на очакванията на института Ifo нараства до 87,7 пункта през март от 85,6 пункта през предходния месец - повече от прогнозата за 87,3 пункта в анкета на Bloomberg сред анализатори. Показателят за текущите условия също се повишава.
„Този план за разходи е голяма промяна в политиката на страната“, заяви председателят на Ifo Клеменс Фюст. Той все пак предупреди, че „планът ще трябва да бъде допълнен с други видове реформи - в противен случай може би ще се отрази предимно на инфлацията“.
Перспективите пред най-голямата икономика в Европа се подобриха след парламентарните избори миналия месец и последвалото обещание на Мерц да подкрепи застаряващата инфраструктура и армията на Германия. Миналата седмица парламентът разчисти пътя за новия инвестиционен пакет, слагайки край на десетилетията на бюджетни икономии.
Бизнес проучванията на S&P Global, оповестени в понеделник, също сигнализираха за подобрени условия в производствения сектор - важен знак, че дългият период на слабост може скоро да приключи.
В същото време заплахите за мита от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп могат да навредят на динамиката в краткосрочен план, като Германия е особено изложена на фрагментацията на световната търговия поради своя ориентиран към износ промишлен сектор. Но тъй като липсва яснота за това какво планират САЩ, притесненията поне напоследък не се увеличават.


Тръмп: Ликвидирахме втория човек в йерархията на "Ислямска държава"
Кои зодии най-често си изпускат нервите?
Виц на деня - 16 май
Днес се очакват порои и гръмотевици в половин България
Мъж стреля след скандал с младежи в София
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето я най-новата марка на BMW
Новият VW ID. Polo GTI - над 220 к.с. и 420 км пробег
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Електроснабдяването в Куба бе възстановено след масовото спиране
НИМХ: Обявен е жълт код за опасност от интензивни валежи
Финалът на "Евровизия" е днес, DARA е поставена под №12
Астън Вила победи Ливърпул с 4:2, гарантира си Шампионската лига
Мъж е заразен с хантавирус в Румъния