Британската банка HSBC започна обратно изкупуване на акции в размер на 3 млрд. долара, след като обяви спад на печалбата си през първото тримесечие с 25% и предупреди за повишена несигурност на бизнеса поради обхватните мита на президента на САЩ Доналд Тръмп, предава Ройтерс.
Като част от плана си да ограничи по-малкия си бизнес в световен мащаб банката заяви, че е започнала стратегически преглед на дейностите си в Малта, който все още „е на ранен етап“.
Базираната в Лондон банка обяви печалба преди данъци от 9,5 млрд. долара през първото тримесечие. За сравнение, печалбата ѝ година по-рано беше в размер на 12,7 млрд. долара. Средната прогноза на анализатори, участвали в допитване на банката, беше за 7,8 млрд. долара.
Банката съобщи, че очаква загуба на кредити в размер на 900 млн. долара за тримесечието, включително 150 млн. долара, отразяващи повишената несигурност за икономиката, и допълни, че може да отчете допълнителна загуба от 500 млн. долара в сценарий, при който по-високите мита водят до забавяне на растежа на световната икономика.
„Макроикономическата среда е изправена пред повишена несигурност, особено от протекционистичните търговски политики, което създава нестабилност в икономическите прогнози и на финансовите пазари и се отразява отрицателно на нагласите на потребителите и на бизнеса“, коментира HSBC при представянето на отчета.
Най-голямата банка в Европа по пазарна капитализация остави непроменена целта за представянето си, а именно средна възвръщаемост на собствения капитал от 5% за всяка от трите години от 2025 до 2027 г., след като тя достигна 14,6% през 2024 г.
Освен това банката планира да запази растежа на разходите си до 3% през 2025 г. в сравнение с разходите през 2024 г. и заяви, че е ангажирана да намали годишните си разходи с 1,5 млрд. долара до края на 2026 г.
HSBC съобщи, че се стреми да пренасочи разходи в размер на до 1,5 млрд. долара от неосновни бизнеси към по-стратегически дейности, включително банкиране на едро и разширяване на бизнеса си с управление на богатството в Азия.
Кредиторът ще изплати първия си междинен дивидент от 0,1 долара на акция, след като плати дивидент от 0,87 долара на акция миналата година.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
преди 7 месеца До: Slavi.13Искаха да им обложат СВРЪХПЕЧАЛБИТЕ, но ... "Ааа, неее, ще стане страшно, ще фалираме, ще дойде Апокалипсиса и т.н." - цитирам по памет шефа на БНБ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца Нещо аз ли, или ... заглавие "Най-голямата банка в Европа", после първи ред - "Британската банка ..." ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца Да дойдат в България и да видят как се печели! Такса за влизане в офиса, такса за ползване на климатика в офиса на банката. Такса за запитване. Такса за внасяне. Такса за теглене. Такса на депозита. Такса на сметката. Такса за теглене. Такса за снимка с касиер от банката и т.н.. Как да печелят като таково чудо никъде го НЯМА. Ама тук банките са по-определящи от църквите. На всичко отгоре и няма данък печалба за тях. отговор Сигнализирай за неуместен коментар