IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Гърция планира да върне част от спасителните заеми 10 години по-рано

Понастоящем южната ни съседка дължи 31,6 млрд. евро по т.нар. гръцки кредитен механизъм от общо 52,9 млрд. евро

14:51 | 12.05.25 г.
Министърът на финансите на Гърция Кириакос Пиеракакис. Снимка: Bloomberg
Министърът на финансите на Гърция Кириакос Пиеракакис. Снимка: Bloomberg

Гърция планира да изплати заемите от първата си спасителна програма 10 години по-рано от предвиденото - ход, който ще облекчи дълговото бреме на страната в бъдеще. Това съобщи министърът на финансите на южната ни съседка Кириакос Пиеракакис.

„До 2031 г. дългът трябва да е зад гърба ни“, каза той в интервю за Bloomberg от Брюксел в понеделник.

Съгласно съществуващия график последното погасяване на този набор от заеми беше предвидено за 2041 г., но сега правителството в Атина иска да изплати цялата сума до 2031 г. Страната вече е изплатила предсрочно някои от заемите си и планира да го направи отново през 2025 г., заяви министър-председателят Кириакос Мицотакис пред Bloomberg през ноември.

Понастоящем Гърция дължи 31,6 млрд. евро по т.нар. гръцки кредитен механизъм от общо 52,9 млрд. евро първоначални заеми, отпуснати от държавите от еврозоната още през 2010 г. Страната получи общо три международни спасителни програми, предимно от държавите от еврозоната, по време на продължилата почти десетилетие криза с държавния дълг.

Стъпката за предсрочно погасяване на допълнителните заеми се случва в момент, когато Атина преизпълнява фискалните си цели, което ще помогне за облекчаване на задълженията от 2032 г. нататък.

През 2018 г. спасителният фонд на еврозоната одобри набор от мерки за облекчаване на дълга на Гърция, включващи, наред с останалото, отлагане на лихвите и амортизацията, което означава, че страната няма да започне да изплаща по-голямата част от заемите си, отпуснати в рамките на втората спасителна програма, до 2033 г.

Публичният дълг на страната спадна до 153,6% от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2024 г. в сравнение с целевия показател от 154%, като също така намаля в номинално изражение. През тази година се очаква той да спадне под ниво от 150%.

Бързото свиване на дълговото бреме на Гърция, съчетано със силната икономика и преизпълнението на бюджета, са сред причините, поради които кредитният рейтинг на страната възвърна инвестиционния си статут.

Гърция е една от едва шестте държави от Европейския съюз (ЕС), които отбелязаха бюджетен излишък през 2024 г. - неочаквано постижение, което се дължи главно на усилията на правителството да се бори с укриването на данъци.

„Не планираме да прехвърляме сметката на следващото поколение“, каза още Пиеракакис. Гърция ще продължи да произвежда излишъци и министърът очаква, че първичният излишък - който изключва лихвените плащания - за 2025 г. ще бъде 3,2% от производството.

„Като цяло се надяваме да постигнем първичен бюджетен излишък при всички бъдещи сценарии“, добави той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:51 | 12.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още