Ръстът на потребителските цени в Китай се е ускорил до най-бързия темп от над година насам, след като цените на храните са нараснали рязко – добра новина, която обаче не успява да разсее опасенията за дълбока дефлация в големи части от икономиката, предава Bloomberg.
Индексът на потребителските цени (CPI) се е повишил с 0,7% на годишна база през ноември, оставайки над нулата за втори пореден месец и съвпадайки със средната прогноза на икономисти, анкетирани от Bloomberg. Но дефлацията при производствените цени неочаквано се е задълбочила, достигайки своя 38-ми пореден месец, като цените на производителите са спаднали с 2,2%.
Основният CPI на Китай, който изключва волатилните цени на храните и енергоносителите, е прекратил шестмесечния си период на ускоряване и е останал без промяна на ниво 1,2%, според данни на Националното статистическо бюро, публикувани в сряда.
Смесените данни подчертават силата на дефлационния натиск, който подкопава корпоративните печалби и доходите на работещите. Продължителната слабост на вътрешното търсене възпрепятства усилията на правителството да ограничи ценовите войни и безмилостната конкуренция между компаниите.
Китай се бори с дефлация от края на пандемията от Covid-19 вследствие на продължителния спад на пазара на недвижими имоти и слабото потребителско търсене. Свръхкапацитетът в някои индустрии също доведе до свръхпредлагане, принуждавайки фирмите да намаляват цените, за да оцелеят.
Въпреки заявената решимост на правителството да ограничи „хаотичната“ ценова конкуренция, напредъкът е ограничен заради опасения от загуба на работни места и по-слаб икономически растеж. Растежът на брутния вътрешен продукт (БВП) вече се забави през последното тримесечие до най-ниското си ниво от година.


Черно море Тича загуби първия мач за бронза
Правителството на Радев планира да изтегли дълг от 3.8 млрд. евро
Назначиха Кристиян Колев за съдия на мача Черно море - Арда
Седмичен хороскоп 25 - 31 май 2026
Обявиха номинациите за театралните награди "Аскеер" 2026
AI бумът превръща Азия във финансов център на глобалната технологична експанзия
Украйна се доказа като потенциален доставчик на сигурност за Европа
Идеята, че Claude има чувства, е чудесна за Anthropic
Как AI бумът превърна президентът на Реал Мадрид в един от най-богатите хора
Стартъп извлича вода от въздуха с технология за борба с водната криза
Култово тунинг-ателие преобрази VW Transporter и Caravelle
Цветът на свещите подсказва за скрит проблем с двигателя
Детайл от Ferrari Purosangue излиза колкото ново BMW
Еднодневните електрички са проблем за Китай, който ще удари и Европа
Mazda на съд заради дефектни подгряващи седалки
След пороите: Издирват 55-годишен мъж в Севлиево
Прическата на Деми Мур предизвика фурор на филмовия фестивал в Кан
Гечев от ПБ: Не искаме да правим регулации, искаме ясно ценообразуване
Кои бяха най-добре облечените звезди на дефилето на Louis Vuitton
Иван Христанов за цените: Германия има 7% ДДС, ние имаме 20%