Управляващата партия в Полша е избрала кмета на Варшава Рафал Тшасковски за кандидат за президент, съобщава Bloomberg.
Президентските избори в страната ще се проведат през 2025 г. и премиерът Доналд Туск търси съюзник, който да му помогне да изпълни законодателната си програма, добавя информационната агенция.
Тшасковски печели първичните избори сред членовете на партията "Гражданска платформа" със 75% от гласовете срещу 25% за опонента му, външния министър Радослав Сикорски, обяви Туск на конгрес на партията в събота.
Осигуряването на президентския пост е от ключово значение за правителството на Туск, което обеща да възстанови върховенството на закона и да върне Полша обратно на пътя към сближаване с Европейския съюз (ЕС). Неговите опити досега се сблъскват с опозицията от президента Анджей Дуда, съюзник на бившата националистическа администрация на партията „Право и справедливост“, чийто втори и последен мандат изтича през август 2025 г.
Дуда наложи вето на някои закони, предложени от управляващата коалиция. Той също така назначава и съдии, а правителството често изказва съмнения за назначенията.
Президентът също така помага за оформянето на външната политика и представлява страната в контактите с международни организации като НАТО и ООН.
Тшасковски отдавна се смяташе за естествен фаворит за кандидат, след като загуби на косъм от Дуда на изборите през 2020 г. Той също така беше министър по въпросите на Европейския съюз при предишното правителство на Туск и е известен с либералните си възгледи по отношение на правата на жените и LGBTQ общността.
Той е критикуван, че му липсва опит във външната политика предвид последните му шест години, прекарани в местната администрация.
Следващият президент ще трябва да навигира в отношенията с предстоящата американска администрация на новоизбрания президент Доналд Тръмп, тъй като Полша, член на НАТО, се стреми да събере подкрепа за съседна Украйна в опита да отблъсне руската инвазия.
Дуда поддържа близки връзки с Тръмп и го посети в Ню Йорк през април.
Партията „Право и справедливост“ ще номинира кандидата си за президентския вот в неделя. Гласуването се очаква да се проведе през май 2025 г.


ИАМА: Дипломатите да уточнят как танкерът Kairos е докаран в български води
300 бойци от 21 държави се включиха във финалния SENSHI лагер за годината
Костадинов зове за бойкот на Евровизия
Турнир по акробатичен рокендрол се провежда днес във Варна
Проливните дъждове предизвикаха нови наводнения край Царево
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Как чуждестранните автомобилни гиганти могат да се закрепят на китайския пазар
Империята на китайските пристанища, част 4
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Фермерският протест: Отново спряха движението през ГКПП "Кулата" на ТИР-ове
Мицкоски работи за "Сръбски свят", а не за независима РСМ
В кадър: Никулден във Варна с военен ритуал, молебен и курбан
Здравко от "Ритон" е в болница, дуетът отлага участия и концерт
Любен Дилов-син: Готови сме за избори, но държавата има нужда от бюджет