Служебният премиер Димитър Главчев съобщи, че ще подпише подготвеното споразумение за сътрудничество с Украйна, само ако получи одобрение от Народното събрание. Той направи това уточнение пред български журналисти в Брюксел, където пристигна за участие в срещата ЕС - Западни Балкани днес и в утрешното заседание на Европейския съвет.
Ако в Народното събрание има мнозинство, ще подпиша. Това е смисълът на изпратеното днес писмо - смятам за нормално служебно правителство, а и редовно, да се допитва до народните представители за това, което прави. Нямам никакви притеснения по споразумението, то е правно необвързващо и политическо, не попада в обхвата на договорите, които подлежат на ратификация от Народното събрание. Единствено ме притеснява 10-годишният срок, поясни премиерът.
В контакт сме с украинската страна, те казаха, че проявяват разбиране. Ако Народното събрание не вземе отношение, няма да го подписвам, добави той. Главчев отбеляза, че това споразумение досега не е подписано от шест от държавите в ЕС. Той добави, че споразумението не поражда правни последици, а има характер на политическа декларация. Винаги би могло да бъде оттеглено от редовно правителство, каза той. По неговите думи не би било фатално, ако подписването се остави за редовно правителство.
Имаме едно такова служебно правителство, което подписа договор с дълъг период и още му берем гайлето, каза Главчев.
Попитан за разговора си по-рано тази седмица с председателя на Европейския съвет Антониу Коща, премиерът посочи, че са били обсъдени много въпроси, сред които и за разширяването на ЕС със страните от Западните Балкани. Казах, че за Западните Балкани отдавна сме показали какви са ни нагласите - подкрепяме разширяването със Западните Балкани, това е геополитическа тема, единствено трябва да се спазват условията, посочи той. За Северна Македония знаете какви са условията - имаме компромис от 2022 г., компромис от наша страна, добави премиерът. Той отбеляза, че този компромис е утвърден от всички държави от ЕС и от Северна Македония.
Няма какво да преговаряме, нашата позиция е непроменена, обобщи Главчев.


Кола се блъсна в крайпътен стълб до "Евксиноград"
Областният управител на Варна: Незаконните постройки в Баба Алино трябва да бъдат съборени
Нов ужас на пътя! Трима души загинаха в катастрофа
Доставките на самолетни горива у нас за лятото са гарантирани
Никола Цолов завърши трети в спринта в Барселона
Тръмп и Моди се опитват да възстановят отношенията си след ударите на САЩ
Vanguard сложи край на 20-годишното царуване на BlackRock на ETF пазара в САЩ
Европа се готви за драстични съкращения на приносa на САЩ в НАТО по време на война
Най-горещият технологичен тренд сред поколението Z? Анти-AI
Турция заплаши с твърд отговор след отбранителния пакт Франция-Кипър
Шефът на НАТО изненада с избора на лична кола
Не всичко е електричество - Skoda готви нов Karoq с ДВГ
Новият регламент за накладките изправя Европа пред сериозен проблем
Льо Ман: Какво трябва да знаете за най-великото автомобилно състезание?
Lexus пусна дезодорант за крака в автомобила
Патриарх Даниил: Шествието на семейството не е контрапротест, а призив към Божията любов
Прайдът е изразяване на една политическа идеология
Два телефона и приложение: Как руснаците заобикалят дигиталната желязна завеса на Путин
Въпросът не е дали ще стане катастрофа, а кога