Надеждите на унгарския премиер Виктор Орбан, че силната икономика ще изстреля партията му „Фидес“ до нова изборна победа през 2026 г., се натъкват на предизвикателства заради ускоряването на инфлацията, понижаването на доверието на домакинствата и дори спада на раждаемостта, която той толкова иска да повиши, пише Ройтерс.
Предупреждението миналата седмица на централната банка за завишени рискове от инфлация беше поредната лоша новина за дългогодишния ръководител, чието правителство вече е изправено пред заплахата от възможни мита на САЩ, които биха засегнали зависимата от износа икономика.
Унгария преживя най-голямото ускоряване на инфлацията в Европейския съюз след нашествието на Русия в Украйна, започнало през февруари 2022 г., и цените остават голямо притеснение за домакинствата.
„Унгарците не са виждали такъв спад на жизнения стандарт, откакто „Фидес“ дойде на власт (през 2010 г.)“, казва Балаш Шент-Ивани, политикономист в Aston University, съсредоточен върху Централна Европа.
Допитване на ЕС от януари установи, че потребителите са по-песимистични за перспективите пред икономиката, отколкото преди една година, а близо 40% от унгарците очакват финансовото им положение да се влоши, сочат данни на застрахователната компания Generali.
„Високите нива на инфлацията през 2022 и 2023 г. оставиха своя отпечатък, като много домакинства отчитат спадове на реалните си доходи“, казва Шент-Ивани и допълва, че партията на Орбан все още може да използва медийната си мрежа, за да оформи политическото говорене в своя полза преди изборите.
Орбан задели сумата от 5,35 млрд. долара за разходи преди последните избори през 2022 г., за да отблъсне заплахата на предишния си опонент от опозицията, а вотът му осигури още една убедителна победа за сметка на разпалване на инфлацията.
Нито един от 12-те икономисти, участвали в допитване на Ройтерс през януари, не очаква икономиката на Унгария да достигне ръста от 3,4%, който Орбан е заложил в тазгодишния бюджет. Erste Bank, която имаше най-точните прогнози за икономическите показатели на Унгария миналата година, очаква растеж от 2%.
Европейската комисия предвижда растеж от 1,8%, който макар и впечатляващ в сравнение със стагнацията в някои страни от еврозоната, ще завърши най-слабия тригодишен период до парламентарните избори през 15-годишното управление на Орбан.
Унгарският премиер планира да повиши семейните надбавки през второто полугодие и още повече през 2026 г., но дори с най-щедрата подобна програма в Европа, както твърди правителството му, раждаемостта в Унгария намаля до най-ниското си ниво от над десет години насам.
Днес Орбан съобщи, че правителството му ще предложи безвъзмездни средства на стотици хиляди пенсионери в селските райони, за да ремонтират домовете си. От плана ще се възползва група избиратели, която традиционно подкрепя партията на Орбан „Фидес“.
Унгарският премиер съобщи в публикация във Facebook, че правителството му планира да предостави безвъзмездни средства в размер на 3 млн. форинта (7683 долара) на човек в селските райони, за да им помогне да ремонтират жилищата си.
В отделна публикация той допълни, че програмата ще струва 90 млрд. форинта в рамките на две години, а за средствата могат да кандидатстват пенсионери, които живеят в села с по-малко от 5000 жители.
Някои обществени допитвания показат, че издигащата се десноцентристка партия „Тиса“ на Петер Маджар е изпреварила „Фидес“.
Анализаторът на Capital Economics Emerging Europe Никълъс Фар казва, че това създава „реална перспектива“ Орбан да загуби изборите за първи път, откакто дойде на власт през 2010 г.
Недоволство
Заради напрегнатата надпревара Орбан ще увеличи усилията към края на годината, за да подкрепи икономиката, използвайки и доминацията си в медиите и държавните институции в своя полза, казва управляващият директор на Eurasia Group Europe Муджтаба Рахман. „Комуникационната му машина е отлична за убеждаване на твърдите му избиратели, че положението ще се подобри“, коментира той.
Орбан цели да подкрепи икономиката със субсидии за покупки на жилища и ремонти, увеличение на данъчните облекчения за семействата, капиталови инжекции за дребния бизнес и повишения на заплатите и пенсиите.
Раздаването на големи суми му помогна да постигне лесна победа на последните избори през 2022 г., но сега, когато форинтът е близо до двегодишно дъно спрямо еврото, а дефицитът е над стандартите на ЕС, сходен ръст на разходите може да предизвика пазарно недоволство.
Рейтингови агенции предупредиха, че може да понижат рейтинга на Унгария, ако държавните финанси се влошат над очакванията.
„Големият риск е бюджетът към края на годината и желанието за предизборно раздаване на пари, което може да доведе до отслабване на форинта, а то след това ще предизвика ръст на цените на вносните стоки“, казва Рахман.
Орбан ще се надява унгарците да започнат да гледат с по-добро око на перспективите си с наближаването на изборите, въпреки че правителството му изглежда е отложило очакванията за по-силен икономически растеж за второто полугодие на тази година.
Допитване на института Policy Solutions от края на ноември установи, че унгарците са притеснени основно за заплатите си, които са сред най-ниските в ЕС, въпреки че цените на храните нараснаха до средните нива в съюза.
„Основният въпрос ще бъде дали унгарците смятат, че могат да си позволят малко повече с доходите си спрямо ценовите нива през последните години“, казва директорът на Policy Solutions Андраш Биро-Наги.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Четиричленно семейство почина, след като изяде диня с отрова за плъхове
Израел и Ливан се споразумяха да удължат с 45 дни примирието
Историческо: Шакира и Мадона ще пеят на полувремето на финала на Мондиал 2026
На Острова: Крайната десница разполага с ново оръжие - очарователни млади жени
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
преди 1 година Как така?! Орбан е велик държавник и лидер. Истината е, че Орбан ще закопае съвсем Унгария. От всички бивши соц страни в ЦИЕ Унгария е най-задлъжняла и перспективите са за още дългове. А заплатите са далеч зад румънските, да не говорим за чешките или полските. Толкова за великия лидер. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Време му е на Дебелия да сдава властта. Видя се, че само с популизъм и целуване на каПутинския з**ник, не се получава. Слабо управление, независимо от облагите на ЕС. А и не е нормално да изнудваш ЕС, заради очебийни инструкции от блатото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар