Българската икономика не създава висока добавена стойност. Освен това е стимулирана от вътрешното потребление и от дълг, което често води до лоши резултати. Ако се стигне до външен шок, който би довел до ръст на безработицата и затруднение на обслужване на заемите, ще създаде сериозни проблеми у нас. Това коментира д-р Боян Иванчев, финансист и преподавател в УНСС, в предаването "Светът е бизнес" по Bloomberg TV Bulgaria.
Събеседникът посочи, че в момента ЕС преструктурира сектора на отбраната си, което може да подхрани и българската военнопромишлена индустрия. Но според него дори и силен сектор за страната, военната промишленост няма да успее да поддържа икономиката, ако се стигне до външен шок.
„От една страна, увеличаваме заплатите, пенсиите и външния дълг, от друга, на час средната добавена стойност в България на зает в промишлеността е малко над 40 лева, което е много малко, каза гостът.
Водещите сектори с най-висока добавена стойност у нас са ИТ браншът, производството на автомобилни компоненти и военната промишленост. Чуждестранните инвестиции могат да стимулират икономиката, но е трудно да бъдат привлечени след дългия политически хаос в страната.
„Има голяма част от българския бизнес, който е изцяло неефективен, създава много ниска добавена стойност с демотивирани работници и бизнесмени, които не допринасят за бъдещето на модерната българска икономика“, отбеляза той.
По отношение на политиките на президента на САЩ финансистът каза, че президентът Доналд Тръмп се опитва да намали всички излишни разходи, тъй като дългът на САЩ е на притеснителни нива.
„Съществуват и спекулации, че републиканецът цели да девалвира долара, което би довело до по-евтин дълг и стимулирало потреблението на американски стоки в страната и в света. В същото време Китай изглежда изключително спокоен за търговския хаос, тъй като знае, че стоките ще стигнат американските пазари през страни като Мексико, Канада или Великобритания, избягвайки огромните мита“, коментира Иванчев.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Жена застреля мъж в спор за паркомясто на хипермаркет
Хороскоп за 4 юли 2026
Варна е домакин на Национално съвещание на директорите на ЦПЛР
Задействаха BG Alert за изчезналата Наталия
Черно море привлече опитен нападател
Петролът се стабилизира, след като доставките през Ормузкия проток се увеличиха
Златото се насочва към 4200 долара след обрат в очакванията за Фед
Япония и Индия задълбочават партньорството си с над 100 нови сделки
Найджъл Фараж започва да нервничи
Уолстрийт залага на продължаване на ралито през второто полугодие
Първа фатална катастрофа с камион на Tesla
Маслото мирише на изгорели газове – трябва ли да се притеснявате?
Автомобили за милиони бяха конфискувани от измамник
67-годишно разпадащо се BMW се продава по-скъпо от ново M3
Китайските марки за първи път изпревариха японските по продажби в Европа
Стъпка назад: Швеция връща разплащането в брой
Радев отстоява националния интерес: Ще наложи вето на санкциите срещу Русия
Yettel „спести“ на природата 159 662 кг електронни отпадъци за последните четири години
Разузнаването търси агенти сред студентите и във фейсбук
преди 1 година Гледах го снощи и ми хареса колко обран и в същото време без много приказки коментира и обяснява нещата. Хареса ми, че въпреки опитите на мисирката с микрофона да го "провокира" не се отнесе в празни приказки и заплахи от "край на светът". Също така позицията му за САЩ в момента беше много точна и също премерена. Жалко, че на такива хора рядко се дава думата. Гледах и МИСЕРКАТА петко георгиев да говори за икономика и разбрах защо не гледам националните телевизии от повече от 2 годни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар