Срещата между руския президент Владимир Путин и американския му колега Доналд Тръмп е все по-близо, според главния съветник по външната политика на Кремъл Юрий Ушаков, предава Bloomberg.
„Мисля, че се движим в тази посока“, заяви той пред руската държавна телевизия в четвъртък в отговор на въпрос за напредъка по темата.
Досега руският лидер отказваше да приеме предложенията на САЩ за дългосрочно прекратяване на огъня и окончателно мирно споразумение за войната в Украйна, която продължава вече четвърта година. Това предизвика нарастващо разочарование в Белия дом, като САЩ предупредиха, че може изцяло да се откажат от преговорите.
„Съществува разбиране за това какво искаме и какво искаме да постигнем в тази ситуация“, каза Ушаков. „И до известна степен нашите искания и предложения все още се вземат предвид, макар и не всички, разбира се. Но процесът е в ход.“
Русия постави условия, които включват получаване на пълен контрол над четирите частично окупирани региона на Украйна и международно признаване на суверенитета ѝ над тях. Тя настоява, че няма да приеме никакви сили на НАТО на украинска земя и иска спиране на всички западни оръжейни доставки за Киев.
В момента в Москва се провеждат чествания на 80-годишнината от края на Втората световна война. В четвъртък Путин проведе разговори с китайския си колега Си Дзинпин, като двете страни потвърдиха интереса си към формирането на това, което нарекоха „по-справедлив и демократичен, многополюсен световен ред“.


България, Гърция и Румъния се сблъскват с траен демографски спад
АПИ планира цялостен ремонт на Аспаруховия мост във Варна
България влиза под засилен европейски контрол заради висок бюджетен дефицит, какво следва
Китай и Русия в тайно съдружие се готвят за световна война
Дацов: Данъчната ни система е сред най-добрите в Европа - не товари бизнеса
Фондовете ще навлязат на жилищния пазар у нас до 10 г., засега все още са мираж
Козметиката може да е следващата мека сила на Китай
Фермерите в Уганда се противопоставят на петролопровод на стойност 5 милиарда долара
Ед Ярдени за инфлацията, цените и войната в Иран - Част 2
Ед Ярдени за инфлацията, цените и войната в Иран - Част 1
15 чудесни коли на старо, по-евтини от почивка в Слънчев бряг
Изоставена Toyota Land Cruiser възкръсна след години в гората
Суперколата на BYD: За европейци - 200,000 евро, за китайци - 64,000
Купена за 400 долара, тази кола струва 3 милиона днес
Прогрес: Volkswagen замени модерните косачки с... овце
Синер прекъсна приказката на Джокович на Уимбълдън
НАТО 3.0: проблемът на европейската сигурност остава зависимостта от САЩ
Типове мъже, които правят връзките нещастни
Шишков със съмнения: Има ли манипулация на тол камерите след катастрофата на АМ "Тракия"?