България ще стане следващата членка на еврозоната, но не всички в страната са убедени, че това е добра идея – така започва статия на CNBC за предстоящото влизане на страната в блока на единната валута.
За премиера Росен Желязков членството в еврозоната може и да е приоритет заради стимулирането на икономическата стабилност и растежа, но страховете от повишаване на цените и загубата на суверенитет станаха причина за подклаждани от националистически сили протести. Скорошно проучване на Европейския съюз показа, че половината от българите са против единната валута.
Инфлация и лихвени проценти
„Най-непосредственото притеснение е пикът на цените по време на промяна във валутата, тъй като някои бизнеси може да закръглят цените. Мнозина българи се притесняват, че членството в еврозоната може да изяде от покупателната им сила, особено в по-бедните селски райони“, коментира Валентин Татару, икономист на ING, пред CNBC. Въпреки това той отбелязва, че фиксираният валутен курс би трябвало да смекчи преходния инфлационен ефект.
Второто притеснение е свързано с това какво ще значи отказът от лева за независимостта и суверенитета – идеи, за които валутата се е превърнала в символ, допълва Андриус Турса, съветник за Централна и Източна Европа в Teneo. Той също така посочва, че налице са и притеснения за отслабващия контрол върху паричната политика заради контрола, който упражнява Европейската централна банка (ЕЦБ).
Въпреки това „страните от еврозоната се възползват от по-ниски лихвени проценти заради надеждността на ЕЦБ и намаления валутен риск“, отбелязва Турса. По-ниските лихвени проценти обикновено са в полза на кредитополучателите, тъй като правят заемите и ипотеките по-достъпни.
Икономическа стабилност и сила
Присъединяването към еврозоната и осигуряването на надзор от ЕЦБ може да стимулира икономическата стабилност и възможностите за растеж за България, коментира Джасмин Грьошъл, старши икономист за Европа на Allianz, пред CNBC.
Също така чуждестранните инвестиции може да се увеличат – посочва тя – и така брутният вътрешен продукт може да се очаква да се увеличи от членството.
„По-дълбоката финансова интеграция ще засили финансовата система на България под надзора на ЕЦБ, подобрявайки паричната стабилност“, посочва Грьошъл. „Приемането на еврото ще засили връзките на България с ЕС, увеличавайки влиянието и надеждността“ на страната, допълва още тя.
На свой ред Турса от Teneo допълва, че ключови зони в основата на икономиката като търговия и туризъм също ще бъдат подкрепени.
CNBC отбелязва, че много от основните търговски партньори на страната ни са в ЕС, като през 2023 г. по-голямата част от износа е насочена към 27-членния блок, според данни на официалната статистика.
„Българското членство в еврозоната ще улесни търговията и туристическите потоци с други европейски държави, като се елиминират разходите и тежестите, свързани с обмяната на валутите“, коментира още Турса. По думите му това е особено важно заради силната българска интеграция в европейската верига на доставките.
Политическо напрежение
Един от рисковете, отбелязвани от икономисти и анализатори, е политическото напрежение около приемането на еврото.
„Обществената опозиция на приемането на еврото вече предизвика значителни протести и в средносрочен план въпросът може да стане ключов двигател на растяща подкрепа за популистки и евроскептични политически движения“, коментира още Турса от Teneo.
Но въпреки протестите и тревогите около еврото поне в дългосрочен план ползите за страната надделяват над минусите, отбелязва на свой ред Грьошъл от Allianz.
„Размяната включва загубата на известна икономическа автономност в замяна на по-дълбока интеграция“, допълва тя. „Въпреки че България ще загуби известен контрол върху паричната политика и ще е обект на строги фискални правила, преимуществата от по-голямата икономическа стабилност, намалените разходи за трансакции и по-силната интеграция с европейския пазар обикновено натежават за сметка на тези недостатъци“, коментира Грьошъл.
Подобна теза застъпва и Татару от ING, който посочва, че връзката на лева с еврото предполага, че не би трябвало да има големи сътресения.
преди 2 дни До: пръъчи, изобщо не успя да осмислиш какво написах, но веднага се пъне да покаже колко е проззз! Сега последно за коалиционния ви партньор тиквата ли гласувам или за киро канадеца или както дойде според случая... :):) да, идвам от стара столица, завиждаш ли селю! :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 дни До: бомбашка: Ти верно си за помощно училище, щом още не си разбрала, че демокрацията работи на принципа на мнозинството - решения се вземат с мнозинство. За тази цел хората се питат, те гласуват, гласовете се броят и болшинството гласове налагат решения на малцинството. Нали така вече 16 години избирате една тикква да ни управлява, а сега и едно сввиннско шкембище за разнообразие. Но там, от където идваш, такива неща няма от кого да чуеш - под моста откъм Калафат решения се вземат с пестник. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 дни ?!?! Доста непрофесионално и странно заглавие, то не всички българи са убедени че земята е кръгла... и в тоя ред на мисли, зада вземем едно решение абсолютно всички ли трябва да са ЗА ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар