Най-високопоставеният генерал на Китай е обвинен в изтичане на информация за ядрената програма на страната към САЩ и приемане на подкупи за официални действия, пише The Wall Street Journal, като се позовава на свои източници, пожелали анонимност.
Министерството на националната отбрана на Китай изненадващо обяви в събота, че разследва генерал Джан Юся, някога смятан за най-доверен военен съюзник на китайския лидер Си Дзинпин. Мотивите – тежки нарушения на партийната дисциплина и държавните закони, без повече подробности.
Според източниците на медията Джан е разследван за предполагаемо формиране на „политически клики“. Фразата описва усилия за изграждане на мрежи от влияние, които подкопават партийното единство и злоупотребяват с властта си в рамките на най-висшия орган за вземане на военни решения на Комунистическата партия – Централната военна комисия.
Властите разследват и надзора му върху мощната агенция, отговорна за изследванията, разработването и снабдяването с военна техника. Според запознати Джан е обвинен, че е приемал огромни суми в замяна на официални повишения във високобюджетната система за обществени поръчки.
Най-шокиращото твърдение на Пекин, разкрито при закрити врата, е, че Джан е изнасял основни технически данни за ядрените оръжия на Китай към САЩ.
Някои доказателства срещу Джан идват от Гу Джун, бивш генерален мениджър на Китайската национална ядрена корпорация. Това е държавната компания, която контролира всички аспекти на гражданските и военните ядрени програми на Китай. Пекин обяви, че разследва Гу миналия понеделник също за предполагаеми тежки нарушения на партийната дисциплина и държавните закони.
В изявление пред The Wall Street Journal Лиу Пенгю, говорител на китайското посолство във Вашингтон, казва, че решението на партията да разследва Джан подчертава, че ръководството поддържа „подход на нулева толерантност в борбата с корупцията“.
Някои анализатори казват, че последните мерки на Си срещу корупцията и нелоялността във въоръжените сили бележат най-агресивното демонтиране на китайското военно ръководство от ерата на Мао Дзедун.
Подобно на Си, Джан, член на елитното Политбюро на партията, е един от китайските „принцове“, както са известни потомците на революционни старейшини и високопоставени партийни служители. Бащата на Джан се е сражавал редом с бащата на Си по време на китайската гражданска война, която води до завземането на властта от комунистическите сили на Мао през 1949 г.
Разследването срещу Джан е дълбоко – Си е възложил на работна група да проведе задълбочено разследване на мандата на Джан като командир на военния район Шенян в периода от 2007 до 2012 г., казват още източниците на медията. Екипът вече е пристигнал в североизточния град и е избрал да отседне в местни хотели, а не във военни бази, където Джан би имал мрежа от подкрепа.
Властите вече са иззели мобилни устройства от офицери, издигнали се в йерархията заедно с Джан и генерал Лиу Дженли, началник на Обединения щаб, който също е разследван от властите. Хиляди други офицери също са потенциални цели на проверки.
Падането на Джан и Лиу разширява дългогодишния стремеж на Си да се отърве от офицери, считани за политически ненадеждни. Прочистването дори на един от личните приятели на Си, Джан, показва, че сега няма граници за ентусиазма на държавния глава, коментират от China Strategies Group.
Анализатори казват, че непрозрачността на политическата система на Китай затруднява установяването на точните мотиви на Си за ликвидирането на дългогодишен съюзник в китайската армия. Вътрешните обяснения, предоставени на партийния елит, не винаги отразяват пълната или истинска мотивация зад решенията му.
Независимо от причините, решението на Си да отстрани Джан показва, че той „е уверен в консолидирането на властта си над военните“, коментира Лайл Морис, старши сътрудник по външна политика и национална сигурност в Института за политика на обществото в Азия.
Някои анализатори обаче казват, че „обезглавяването“ на висшите редици на китайската армия вероятно ще повлияе на бойната ефективност на фона на желанието на Си Дзинпин да постави Тайван под контрола на Пекин. Китай вероятно ще се стреми да постигне сделка с президента на САЩ Доналд Тръмп за острова.


Тежка катастрофа с три мотора във Варна
Предупреждават за екстремни температури в Гърция
Зловещо! Откриха куфар с човешки останки в Атина
Мъж с над 3 промила алкохол предизвика катастрофа
Родни полицаи бяха част от международен удар срещу мрежа за трафик на мигранти
Войната в Залива ускорява прехода към чиста енергия
Евентуалното завръщане на свръхзвуковите полети ще бъде плавно
Испания приветства китайските производители на коли и... техните работници
Китайският модел Kimi разклаща представата за преднината на САЩ в AI
Германия обсъжда защита на държавните тайни при евентуална победа на AfD
10-те страни с най-добри пътища в света
Bentley заменя звука на мотора с... барабани
Ще станат ли всички японски коли еднакви
Audi A6 се самовзриви мистериозно
Най-честата повреда, дължаща се на нискокачествен бензин
Стабилност, стабилност, стабилност: Защо САЩ щадят Вучич?
Йотова: Левски превърна свободата в национален идеал
Шофьор с 3,5 промила удари автомобил в столицата и избяга
Почина легендата на българския баскетбол Димитър Сахаников-Зуко