България, Полша и Румъния са страните от Европейския съюз с най-малко свободни работни места през четвъртото тримесечие на 2024 г. с 0,7% от всички, сочат данни на европейската статистическа служба Евростат.
След тях се нарежда Испания с дял от 0,9%, показват още данните. На обратния полюс най-висок дял на незаетите работни места в края на миналата година е регистриран в Белгия и Нидерландия (4,1% и в двете страни), следвани от Австрия с 3,6%.
Източник: Евростат
През четвъртото тримесечие на миналата година 2,5% от работните места в еврозоната са били свободни, непроменено равнище спрямо третото тримесечие на 2024 г. и спад спрямо 2,9 на сто в края на 2023 г., сочат данните на Евростат.
Свободните работни места в ЕС през четвъртото тримесечие на миналата година са били 2,3%, колкото и през третото и спад спрямо 2,6 на сто през четвъртото тримесечие на 2023 г.
В еврозоната свободните работни места в промишлеността и строителството са били 2,2% в края на 2024 г., а в услугите техният дял е достигнал 2,7 на сто. В ЕС като цяло 2% от работните места в промишлеността и строителството са били незаети, както и 2,5% от работните места в услугите.
В сравнение със същото тримесечие на предходната година свободните работни места са нараснали в четири страни членки, останали са стабилни в шест и са намалели в 17. Най-големите увеличения са отчетени в Дания, Испания, Хърватия и Малта – от 0,1 процентни пункта. А най-големите спадове са регистрирани в Германия с 0,7 п.п., Гърция с 0,6 п.п., Франция и Австрия с 0,5 п.п.


В България неравенството расте след края на трудовия път: разликата в заплатите е 12%, а при пенсиите – 19.4%
Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
Кен Бърнс: Историята на Америка има значение във времена на разделение
Панета: Много е важно САЩ да има силни отношения с Турция
Панета: Не знам дали Путин може да издържи още
Панета: Войната в Украйна влезе в критичен етап
Панета: САЩ би трябвало да увеличават силите си в Европа
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Никити на Халкидики е на час и половина от Солун, превръща се в новата Ривиера
България дължи по договора с "Боташ" 360 млн. долара
Китайските зодии, които влизат в могъщата си ера