От 2025 година Eni ще бъде независима от руския природен газ, пише в отчета на италианския енергиен гигант за 2022 година. В документа се посочва, че през миналата година са сключени редица споразумения за доставка на газ от Алжир, Конго, Египет, Мозамбик и Катар. Допълнителни споразумения с либийската NOC, както и успешните проучвания край Кипър, Египет и Норвегия допълнително ще доведат до диверсификация на доставчиците.
Дейностите по проучване и добив на природен газ и петрол са в основаната на отличното представяне на компанията през миналата година. Добивите намаляват с 4% на годишна база заради форсмажор и необходими ремонти. Но високите цени на суровините неутрализират това понижение. Така печалбата на Eni се удвои през 2022 година до 13,3 млрд. евро, е видно още от отчета.
През четвъртото тримесечие цената на петрола и на природния газ тръгнаха надолу, което доведе и до намаление на печалбата на тримесечна база, макар че на годишна база ръстът е от 47% до 2,5 млрд. евро. Все пак цялата 2022 година е най-успешната за компанията от десетилетия заради скъпите енергийни продукти. Италианският гигант е поредната компания в сектора, която съобщава за рязко повишени приходи и печалби, породени от кризата след войната в Украйна.
Добрите финансови постъпления са позволили на компанията да "върне" 5,4 млрд. евро на акционерите си под формата на дивиденти и програми за обратно изкупуване на акции. Компанията е инвестирала и част от приходите си в нови проекти, включително и за зелена енергия и декарбонизация.


Класация постави България сред най-добрите страни за пътуване на пенсионери
Пенсионните фондове с нов модел: Как да изберем между динамичен, балансиран и консервативен подфонд?
Проучване: Все повече българи предпочитат дрехи втора употреба
Изкуственият интелект назова професиите на бъдещето, някои от тях още не съществуват
Доктор: При прегряване човека трябва да се изведе на сенчесто място и да се охлади с мокри кърпи
Сушата в Европа застрашава есенната сеитба и реколтата догодина
Великобритания затяга контрола върху отбранителните доставки след проблем с Китай
Танкер плати $4,6 млн., за да прескочи опашката в Панамския канал
Зеленски: Украйна удари ключов център на „Роскосмос“ в Русия
Qwen на Alibaba надхвърли 3 млрд. изтегляния, изпревайки Meta и Google
Този кемпер разполага не с едно или две, а с пет легла!
Новият часовник на Mercedes изостава с един ден за 1040 години
Германски производител готви революционни спирачки
Volkswagen поема нов курс – по-малко модели, повече иновации
Lamborghini представи най-бързия и най-мощен автомобил в историята си
Лудогорец продължава без грешка, Ботев (Пловдив) падна в Разград
Пламъци край бреговете на гръцкия остров Скирос, пожарът наложи превантивни евакуации (ВИДЕО)
България със сребро в отборната надпревара на Световното по художествена гимнастика
Милан разби Манчестър Юнайтед след зрелищен обрат
На кой пръст се носят пръстените за късмет и успех