IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Градовете по света се изправят пред все по-резки промени във времето

Южна и Югоизточна Азия са засегнати от най-силните тенденции за преовлажняване, а Европа, Близкият изток и Северна Африка стават все по-сухи, според изследване

17:00 | 15.03.25 г. 3
Японската столица Токио и британската Лондон са сред малкото градове с благоприятни промени във времето. Снимка: Bloomberg LP
Японската столица Токио и британската Лондон са сред малкото градове с благоприятни промени във времето. Снимка: Bloomberg LP

Времето в някои от най-гъсто населените градове в света се променя рязко, тъй като повишаващите се температури оказват влияние върху глобалния воден цикъл, според проучване, поръчано от благотворителната организация WaterAid, цитирано от Ройтерс.

Южна и Югоизточна Азия са засегнати от най-силните тенденции за преовлажняване, а Европа, Близкият изток и Северна Африка стават все по-сухи, според изследователите, които са проучвали данни за времето в 100 от най-населените градове по света за период от 42 години.

„Ще има печеливши и губещи от изменението на климата и това вече се случва“, коментира Майкъл Сингър от Института за изследване на водата към Кардифския университет, един от авторите на изследването.

Град Ханджоу в източната част на Китай и столицата на Индонезия Джакарта оглавяват списъка с градове, които страдат от „климатичен удар“ - бърза поредица от продължителни наводнения и суши, според проучването.

Общо 15% от градовете, обхванати в проучването, са изправени пред най-лошото от двете крайности - екстремни наводнения и рискове от суша. Сред тях се открояват Далас в щата Тексас, китайският търговски център Шанхай и Багдад, столицата на Ирак.

Сингър коментира, че по отношение на климата изобщо не е важно „кой си, дали си богат или беден, дали имаш страхотна инфраструктура, или не“.

Китайският крайбрежен град Ханджоу е поставил рекорд с повече от 60 дни екстремно високи температури през 2024 г. Градът е засегнат и от тежки наводнения, които принудиха десетки хиляди да се евакуират.

За една пета от градовете, обхванати в изследването, се отчита обрат в климатичните условия. Столицата на Шри Ланка Коломбо например и Мумбай в Индия преминават от по-влажно време, докато египетската столица Кайро и Хонконг стават все по-сухи.

Много градове, които са изградили инфраструктура, за да увеличат максимално оскъдните водни запаси или да смекчат щетите от наводненията, сега са изправени пред напълно различни обстоятелства и ще трябва да инвестират, за да се адаптират, предупреждават авторите на доклада.

Сред малкото градове в списъка с благоприятни климатични промени са японската столица Токио, Лондон и южният китайски град Гуанджоу. В тези градове се отчитат значително по-малко влажни и сухи месеци през периода от 2002 г. до 2023 г., отколкото през предходните две десетилетия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:23 | 15.03.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Екология и ESG виж още

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 2
Ckъcaнa_Ушaнka
преди 1 месец
До: Alex Silver, на стадото не му дреме, по кой път го водят. Може и към кланицата, няма значение. Най-много някой пекинез/ТролБот да дойде да поджавка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 5
Alex Silver
преди 1 месец
Тия убавци да бяха казали поне два-три лафа за "озоновата дупка", кво станА запушиха ли я, отпушиха ли я? Или след като Дюпон наду шушоните на простолюдието, да се говори повече за ОД стана неприлично? А бре?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 5
cyclop
преди 1 месец
Клаймъхченч пропагандичка - сипана. Центове за копи-пест "създатели" - заработени
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още