Цените на производител в селското стопанство в България се повишават с 8,6% през четвъртото тримесечие на 2024 г. на годишна база в резултат от повишението на индекса на цените на продукцията от растениевъдство - с 11,5%, и на индекса на цените на продукцията от животновъдство - с 0,9%, става ясно от проучването на Националния статистически институт (НСИ).
Спрямо 2023 г. (на годишна база) цените на селскостопанската продукция отбелязват увеличение с 3,1%, като в растениевъдството те се повишават с 4,5%, а в животновъдството намаляват с 0,6%.
Спрямо четвъртото тримесечие на 2023 г. е регистриран спад с 2,7% в цените на зърнените култури в резултат на намалението на цената на меката пшеница с 1,7%, докато цените на техническите култури се увеличават с 31,3%, в резултат от увеличението на цената на слънчогледа с 34,1%.
Източник: НСИ
В сравнение с 2023 г. по-ниски са цените на зърнените култури - с 8,3%, в резултат от спада на цената на меката пшеница с 5,2%.
При техническите култури е регистрирано увеличение с 20,9%, в резултат от увеличението на цената на маслодайния слънчоглед - с 22,2%. Цените на пресните зеленчуци отбелязват ръст от 3,7%, докато цените на пресните плодове се понижават с 0,4%.
По данни на НСИ цените на живите животни намаляват с 2,5% спрямо периода от октомври до декември на 2023 г., в резултат на намалението на цените на свинете с 5,7% и на бройлерите с 9,7%. При продуктите от животновъдството е регистрирано годишно увеличение на цените с 5,7%, което е в резултат на увеличението на цената на кравето мляко с 14,2%.
В животновъдството през четвъртото тримесечие на миналата година цените на живите животни се понижават на годишна база с 4,3%, в резултат от намалението на цените на свинете със 7,8% и на птиците с 11%.
Цените на продуктите от животновъдство се повишават за година с 4,7%, като най-голямо увеличение е отчетено при цената на кравето мляко - с 13,3%, и при кокошите яйца за разплод - с 16,6%. При кокошите яйца за консумация се наблюдава намаление на цената с 8,2%.
Източник: НСИ


Войната в Украйна блокира почти изцяло износа на зърно през Черно море
България сред лидерите в ЕС по ръст на строителството през юни
Учениците губят способността си да мислят заради прекомерната употреба на ИИ
ЕФЕ: Новият враг на Европа: сушата ще става все по-честo срещано явление през следващите години
Еврокомисар: Трудни дни за електроснабдяването в Европа
Светът води грешния дебат относно AI безопасността
Трейдъри хеджират риска Фед да снижи лихвите през 2027 г.
Тръмп използва Ким Чен Ун, за да притисне Южна Корея
Meta тихомълком се превърна в един от най-големите AI клиенти на Microsoft
Защо AI не е най-голямата инфлационна тревога на BoE, част 1
Превишението на скоростта е новото нормално: 79% от американците го правят
OSCA: забравеният символ на автомобилното изкуство
Защо задната скорост може да вие като развалена прахосмукачка
7 култови спортни коли, които си отидоха без наследник
Как изглежда Toyota Prius, която минава по 20 000 км на месец
Русия срещу НАТО: защо сценарият за руска атака срещу Европа е малко вероятен
Голям пожар избухна край Розино и Кърнаре, огънят застрашава гора
Мадона показа снимки от своя ЧРД в Корфу
Гл. Комисар Джартов: Не бива да сме спокойни, пожароопасният сезон продължава