България е била на второ място в ЕС през 2022 г. по най-малък брой общопрактикунащи лекари на човек от населението и по най-висок дял на лекарите на възраст между 55 и 65 години, сочат данни на европейската статистическа служба Евростат.
Гърция е страната в ЕС с най-малък брой общопрактикуващи лекари - 45,8 на 100 хил. души население (цифрата се отнася за лекарите с разрешение да практикуват). В България този дял достига 59,8, а след страната ни е Швеция с 68,8, следвана плътно от Унгария с 68,9.
Източник: Евростат
За сметка на това Нидерландия е на първо място в ЕС по дял на общопраткитуващите лекари на 100 хил. души население със 183,4, следвана от Ирландия със 174,1, Австрия със 146,1 и Кипър със 137,7. Високо съотношение на лекари с 304,3 на 100 хил. души население е отчетено в Португалия, но цифрата се отнася за лекари с разрешение да практикуват, а не за практикуващи лекари, което не я прави директно сравнима.
През 2022 г. в ЕС като цяло е имало 1,83 млн. практикуващи лекари, а сред тях над 481 хил. са общопрактикуващите лекари, които предоставят обхватни медицински грижи за широка гама от здравни проблеми, а не са ограничени до конкретна област от медицината или заболяване.
Къде са най-младите и най-старите медицински служители?
Що се отнася до възрастта на практикуващите лекари, делът на по-младите на възраст под 35 години и на по-възрастните специалисти на възраст от 55 години нагоре варира значително сред страните членки. 12 страни от съюза отчитат, че делът на лекарите на възраст от 55 години нагоре е по-голям от 40% през 2022 г.
Източник: Евростат
Германия е имала най-високия дял на лекари на възраст между 55 и 64 години с 36,1%, следвана от България с 33,9% и Латвия с 27,4%. В същото време Италия отчита най-високия дял на лекарите на възраст от 65 години нагоре с 26,7%. В тази възрастова група Италия е следвана от Унгария с 22,4% и Естония с 22,3%.
За сметка на това Малта е страната с най-висок дял по-млади лекари с 46,1%, следвана от Румъния с 34,6% и Нидерландия с 29,7 на сто.


В България неравенството расте след края на трудовия път: разликата в заплатите е 12%, а при пенсиите – 19.4%
Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
Сривът в технологичния сектор се задълбочи, петролът скочи
САЩ нанeсоха удари по Иран и блокираха продажбите на петрол
Кен Бърнс: Историята на Америка има значение във времена на разделение
Панета: Много е важно САЩ да има силни отношения с Турция
Панета: Не знам дали Путин може да издържи още
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Невероятен епизод от Втората световна война: Брадва срещу нацистки танк
Никити на Халкидики е на час и половина от Солун, превръща се в новата Ривиера