IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Летните пакетни почивки за британци на Черноморието поскъпват най-силно в Европа

Въпреки ръста на цените, България остава в челната тройка по изгодни ваканции за британските туристи, според анализ на потребителска организация

15:00 | 25.01.25 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Европейските пакетни почивки, които британците резервират този месец, са с до 11,5% по-скъпи тази година в сравнение с 2024 г., според анализ на британската потребителска организация Which?. Това се дължи на редица фактори, сред които значително търсене, нарастващи разходи за енергия на хотелите и ограничения на капацитета на авиокомпаниите, съобщава онлайн изданието на британския в. The Independant.

Анализът обхваща цените на повече от 8000 европейски пакетни почивки, като сравнява резервациите, направени през настоящия месец чрез двата най-големи туроператора във Великобритания - Jet2Holidays и Tui, за туристически пътувания, насрочени за август т.г., с тези през съответния период на 2024 г.

Цените на почивките до черноморското крайбрежие на България са се увеличили най-значително сред европейските дестинации.

Според анализа на Which? средната цена на човек за седемдневна почивка по Българското Черноморие се е повишила средно с 11,5% - от 1038 лири през 2024 г. до 1157 лири тази година. Това означава, че двама възрастни британци, които резервират този месец пакетна морска почивка в България за предстоящия август, трябва да платят средно с 238 лири повече, отколкото през миналата година.

Сред другите европейски дестинации с най-значителен ръст на цените за пакетна почивка са Италия (7,4%), Португалия (6,8%) и Кипър (6,4%).

Средното поскъпване на пакетните почивки в Европа е 4,2%, сочат още данните на британската потребителска организация.

Цените на ваканционните почивки за август 2025 г., които британците са резервирали този месец, се понижават на годишна база за испанските острови Ибиса (6,4%) и Тенерифе (2%).

Въпреки че България отбелязва най-голямото покачване на цените на пакетните почивки тази година, страната все още е в челната тройка по изгодни ваканции за британските туристи заедно с турския курорт Даламан и мароканския Агадир, отбелязват от организацията.

"Докато инфлацията започна да намалява през последната година, най-новите ни проучвания показват, че ваканционните цени се противопоставят на тенденцията, с комбинация от повишено търсене, наред с нарастващите разходи за енергия и горива, което допринася за по-високите цени за туристите", коментира данните Рори Боланд, редактор на списание Which? Travel.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:50 | 25.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Туризъм виж още

Коментари

Финанси виж още