При продължителни протести на превозвачите на граничните пунктове със Сърбия и Северна Македония всички двустранни превози между държавите от ЕС, включително България, и тези от Западните Балкани, на практика се прекъсват. За това предупреди Емил Николов от Съюза на международните превозвачи и експерт по разрешителни режими и превози в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
Той посочи, че това ще се отрази негативно на всички засегнати страни. По думите на експерта загубите за международните превозвачи в този период са между 10 и 12 евро на час и възлизат на 240-280 евро на денонощие от заплати за водачите, разходи за гориво, като за тях няма компенсаторен механизъм.
„Това много напомня ситуацията с протестите на гръцките фермери, когато блокадите по българо-гръцките гранични пунктове продължиха около месец и половина и загубите за превозвачите бяха в милиони евро“, припомни Николов.
Превозвачи от Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина и Северна Македония обявиха протести по граничните пунктове със страни от Шенгенското пространство, включително България. Причината е ограничението на престоя на професионалните шофьори в тези страни до най-много 90 дни в рамките на шест месеца. Протестът е в сила за седмица – от 26 януари до 2 февруари.
Николов подчерта, че браншовите организации и институциите са предупредили българските превозвачи да се въздържат от пътувания през тези държави, особено през Сърбия.
„Ако един камион се нареди на опашка на ГКПП „Калотина“ и протестът продължи седем дни, той ще стои блокиран там и ще трупа загуби без никаква икономическа логика“, коментира той и добави, че в тези условия Румъния остава единственият реален алтернативен маршрут за заобикаляне на Сърбия.
Възможно ли е дългосрочно решение и преговори с Европейската комисия, така че водачите на товарни автомобили от страните от Западните Балкани да попаднат в изключенията и за тях правилото 90/180 да не важи? Какви са предизвикателствата и икономическите последици за брашна у нас? Как ще се отрази на превозвачите включване на въглеродните емисии в цената на ТОЛ таксите? Какъв е делът на чуждестранните водачи в българските фирми?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.


Един билет за всичко - добра идея, но кога ще се случи
Как седеметажен строеж в „Баба Алино“ се оказа триетажна сграда в кадастъра?
Предвиждат задачи по история и философия в НВО по БЕЛ след 10. клас
3 ранени при удар по газов танкер, пътуващ към Украйна, в Черно море
Съдия блокира мегасделката на Paramount за Warner Bros.
САЩ удари същите цели в Иран, хутите заплашиха с блокада
Канада е готова за разговори след митата на Тръмп
Президентът Ортега заяви, че Никарагуа няма да провежда повече избори
Goldman: Brent може да надхвърли $120 при дълга блокада на Ормузкия проток
Как електрохидравличното окачване променя правилата за комфорт
Mercedes-Maybach GLS - повече мощност и по-големи джанти
Бензиновото Peugeot 208 остава и след 2030 година
Mercedes съкращава работници и мести производство в чужбина
Cybertruck се разцепи на две в катастрофа с 10 коли
Куче влиза на Даунинг Стрийт 10, котаракът Лари ще бере ядове
Fibank запазва без такса blink P2P преводите по мобилен номер до края на 2026 г.
Министърът на отбраната: Няма нужда батарея "Пейтриът" да пази България
Напрежението в НАТФИЗ расте