Китай обеща в събота да засили мерките и правоприлагането срещу контрабандата на стратегически минерали, смятани за жизненоважни за националната сигурност и критични за развитието, предава Ройтерс.
Изявлението на министерството на търговията излезе ден след като министерството на държавната сигурност обвини чуждестранни шпионски агенции, че са се опитали да „откраднат“ редки земни елементи, и обеща да вземе мерки срещу проникването и шпионажа, насочени към този критичен сектор.
Китай, който е най-големият доставчик в света на десетки стратегически минерали, започна да налага ограничения върху износа през 2023 г. на доставки, които са от жизненоважно значение за сектори, вариращи от производството на чипове и енергийния преход до отбраната.
Забележките на министерството на търговията, в които контрабандата и износът на стратегически минерали се описват като сериозен проблем, който трябва да бъде преодолян, бяха направени по време на среща на длъжностни лица, отговорни за координацията на контрола върху износа, и други правителствени органи.
„Все още се срещат случаи на контрабанда от малък брой престъпници с цел собствени егоистични интереси и тайна договорка между местни и чуждестранни страни“, се казва в изявление.
Методите за избягване на правилата, като фалшиви декларации и пренатоварване в трети страни, приемат все по-скрити форми, добавя се в изявлението, като правителствените органи се призовават да предотвратяват незаконния износ на стратегически минерали и свързани с тях технологии.
Китай е възприел подход на „нулева толерантност“ към контрабандата и износа на стратегически минерали, с които ще се бори с твърда ръка, чрез специални усилия за засилване на правоприлагането, заяви министерството.
През май Китай обяви, че ще засили контрола върху цялата верига на доставки на стратегически минерали за износ, като същевременно ще затегне контрола върху материалите, считани за критични за националния интерес.
По-рано Пекин стартира специална кампания за борба с контрабандата на стратегически минерали като галий, германий, антимон, волфрам и някои редки земни елементи.


ПБ: Оптималният срок за ВСС е юли, главен прокурор - през септември
Ограничения за стрелба над села възпрепятстват защитата от градушки
НС прие на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт
Радев: Въпрос на време е българските продукти да изчезнат напълно от трапезата
„Черноморски туристически празник“ събира варненци на 30 и 31 май
Л. Динев: Китай вече не копира Запада, а го изпреварва технологично
Борса с човешко лице: Как пазарите в Румъния и Полша станаха най-големите в ЦИЕ
Отличиха най-активните студенти в първото издание на SkillUp Arena в УЗФ
Могат ли САЩ и Китай да намерят ново взаимодействие?
АИКБ: Малките фирми ще са най-засегнати от новите изисквания
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
МВР обясни защо не работи картата за катастрофите в страната
Проверяват Агенцията по вписванията по сигнал за изчезнали нотариални актове
МРРБ: В платформата roads.mrrb.bg заданията ще са без лични данни
Радев: Държавата няма да се меси на пазара, но без регулации се превръща в джунгла
Терзиев върна за ново разглеждане решението на СОС за небостъргача