fallback

Какво трябва да знаем за маймунската шарка?

Рискът за широката общественост е нисък в момента, твърдят специалисти

16:32 | 22.05.22 г. 8

Глобалните здравни организации са алармирали за нарастващите случаи на маймунска шарка в Европа и другаде по света. Заболяването е вид вирусна инфекция, по-често срещана в Западна и Централна Африка, предава Reuters.

Към петък са потвърдени около 80 случая на маймунска шарка и още 50 са в процес на разследване в 11 страни според Световната здравна организация (СЗО). Какво знаем за настоящата епидемия и относителния риск от маймунска шарка.

Колко е опасна?

Рискът за широката общественост е нисък в момента, каза служител на общественото здравеопазване на САЩ на брифинг в петък. Маймунската шарка е вирус, който може да причини симптоми, включително температура и болки, и се проявява с отличителен неравен обрив.

Вирусът е свързан с едрата шарка, но обикновено е по-лек, особено западноафриканският щам на вируса, идентифициран в САЩ. Смъртността при него от около 1%. Повечето хора се възстановяват напълно за две до четири седмици.

Вирусът не се предава толкова лесно, колкото вирусът SARS-CoV-2, който предизвика световната пандемия от COVID-19.

Експертите смятат, че настоящата епидемия от маймунска шарка се разпространява чрез близък контакт с кожата на някой, който има активен обрив. Това би трябвало да улесни ограничаването на разпространението му, след като инфекциите бъдат идентифицирани, казват експерти.

„COVID се разпространява по респираторен път и е силно заразен. Изглежда, че това не е така при маймунската шарка“, каза д-р Мартин Хирш от Масачузетската болница.

Голяма част, но не всички от хората, които са били диагностицирани в настоящата епидемия от маймунска шарка, са хомосексуални мъже, включително случаи в Испания, свързани със сауна в региона на Мадрид.

Какво притеснява здравните експерти?

Огнищата, съобщени досега, са нетипични според СЗО, тъй като се случват в страни, където вирусът не циркулира редовно. Учените се стремят да разберат произхода на настоящите случаи и дали нещо във вируса се е променило.

Повечето от съобщените досега случаи са открити в Обединеното кралство, Испания и Португалия. Имаше и случаи в Канада и Австралия, а един случай на маймунска шарка беше потвърден в Бостън, като служители на общественото здравеопазване казаха, че има вероятност да се появят повече случаи в Съединените щати.

От СЗО изразиха загриженост, че може да възникнат повече инфекции, тъй като хората ще се събират на фестивали, партита и празници през следващите летни месеци в Европа и по света.

Как могат хората да се защитят от инфекция?

Обединеното кралство започна да ваксинира здравни работници, които може да са изложени на риск, с ваксината срещу едра шарка, която също може да предпази и от маймунска шарка. Правителството на САЩ казва, че разполага с достатъчно ваксини срещу едра шарка, съхранявани в техния стратегически национален запас, за да ваксинира цялото население на САЩ.

Има антивирусни лекарства за едра шарка, които могат да се използват и за лечение на маймунска шарка при определени обстоятелства, каза говорител на Министерството на здравеопазването и човешките услуги на САЩ в изявление.

По-общо казано, здравни специалисти посочват, че хората трябва да избягват близък личен контакт с някой, който има обривно заболяване или който по друг начин не се чувства добре. Хората, които подозират, че имат маймунска шарка, трябва да се изолират и да потърсят медицинска помощ.

Какво може да стои зад рязкото увеличение на случаите?

„Вирусите не са нищо ново и неочаквано“, каза Анджела Расмусен, вирусолог от Организацията по ваксини и инфекциозни заболявания в Университета на Саскачеван в Канада.

Расмусен каза, че редица фактори, включително увеличеното глобално пътуване, както и изменението на климата, са ускорили появата и разпространението на вируси. Светът също е по-нащрек за нови огнища от всякакъв вид след пандемията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:22 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още