fallback

„Газпром“ помага на Русия да отчете бюджетен излишък през ноември

Без еднократното плащане на газовия гигант в размер на 600 млрд. рубли руското бюджетно салдо щеше да бъде отрицателно

18:00 | 12.12.22 г. 4

Бюджетният излишък на Русия расте повече от четири пъти през ноември въпреки финансовото изтощение от продължаващата война в Украйна, съобщава Bloomberg. Така Руската федерация записва още един месец на растеж благодарение до голяма степен на дивидентите и постъпленията от данъка върху неочакваната печалба от „Газпром“.

Фискалният излишък достига 557 млрд. рубли (9 млрд. долара) през първите 11 месеца на годината спрямо 128,4 млрд. рубли, отчетени в периода януари-октомври, информира Министерството на финансите.

Напрежението върху публичните финанси на Русия нараства, докато правителството подкрепя икономиката по време на спада и заделя повече, за да отговори на нуждите на военните, докато войната в Украйна продължава вече над девет месеца.

Министерството на финансите, което прогнозира бюджетен дефицит за цялата година от 0,9% от брутния вътрешен продукт (БВП), сега очаква дефицитът да достигне 2%, тъй като приходите спадат, а разходите се увеличават.

Бюджетният излишък на Русия нараства повече от четири пъти въпреки продължаващата война в Украйна. Източник: Bloomberg/руското Министерство на финансите

Въпреки това приходите от петрол и газ продължават да растат, като вече надхвърлят плана за цялата година през първите 11 месеца.

Кремъл притисна „Газпром“ с данъчни увеличения, за да компенсира спада в приходите от тази година, тъй като компанията се възползва от покачващите се цени, въпреки че износните обеми се сринаха на фона на войната.

Газовата компания, контролирана от Москва, за първи път изплати тази година и междинен дивидент.

„Допълнителните приходи от „Газпром“ са причина за ръста в излишъка на федералния бюджет. Първо, „Газпром“ стои зад почти половината от приходите от данъци върху петрола и газа през последните месеци. Второ, компанията е платила около 0,6 трлн. рубли дивиденти на правителството през ноември. Без последното еднократно плащане бюджетът вероятно ще бъде близо до дефицит през 11 месеца на тази година“, изтъква руският икономист Александър Исаков.

Досега правителството успява да покрие нуждите си от финансиране без много проблеми, използвайки своя суверенен фонд и стимулирайки заемите на вътрешния пазар, където местните инвеститори усетиха, че алтернативите им се стесняват на фона на санкциите, наложени от Запада.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:01 | 12.12.22 г.
fallback
Още от Свят виж още