IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Керемедчиев: Преговорите за мир в Украйна са дълъг процес и минават през избори

Анализаторът очаква по-твърда антимигрантска политика след вота в Германия

12:09 | 14.02.25 г.
Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

В започналите преговори между американския президент Доналд Тръмп и руския му колега Владимир Путин за Украйна се изключват едни от основните играчи - едната страна по конфликта Украйна, както и Европейския съюз (ЕС). Това коментира пред БНР бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев.

Той поясни, че политиката на САЩ при президента Джо Байдън е била точно противоположна - провеждането на конференции и срещи, без участието на Русия. Според него Тръмп и Путин не виждат Зеленски като човека, който ще подпише мирното споразумение и ще седне на масата за преговори.

По думите му ако има избори в Украйна, почти на сто процента Зеленски няма да спечели тези избори. "Видимо е, че Зеленски загуби доверието на американската администрация и най-вече това на президента Доналд Тръмп", коментира Керемедчиев.

Според него едва ли може да се говори за цялостна окупация на Русия на украинска територия. Преговорите трябва да минат през избори в Украйна, подчерта той. Според него оттук нататък отношенията между Русия и САЩ ще бъдат на съвсем различно ниво. 

„Украйна ще тегли огромни дългове, за да може да изплаща следвоенното възстановяване на страната… пред Украйна предстоят доста тъмни времена", коментира бившият министър.

Той посочи още, че в момента не може да се говори за траен мир в Украйна, а само за спирането на военни действия. 

"Започването на преговори за мир ще бъде един много дълъг процес. По-скоро може да видим сценарий като Грузия или Молдова, където ще има територии, които няма да бъдат признати от всички страни членки на обединените нации. Тези язви могат да бъдат винаги събуждани с руско влияние и по този начин да отдалечават Украйна от членството в НАТО", каза анализаторът. 

"Русия в момента харчи 7% от БВП за отбрана. И Европа, и Русия, ако продължат с това темпо на превъоръжаване, ще имаме все по-голямо напрежение между две бързо въоръжаващи се страни, а САЩ ще имат по-скоро ролята на наблюдател на тези процеси - тяхната концентрация ще бъде в Близкия изток и Китай", прогнозира Милен Керемедчиев.

Той коментира и конфликта в Близкия изток. По думите му бъдещето на Ивицата Газа е неясно. Според него предложението на Тръмп в тази посока все пак е някакъв вид решение. В противен случай е много вероятно окупация на цяла Газа от Израел в бъдеще, смята той.

Във връзка с днешната конференция по сигурността в Мюнхен бившият зам.-министър на външните работи посочи, че се очаква след изборите Германия да има много по-твърда антимигрантска политика, каквато се вижда във все повече страни в ЕС. 

Той припомни, че всяка провинция има правомощия да депортира нелегални мигранти в първата страна от ЕС, където са се регистрирали. Според него случаите на депортация ще се увеличават.

"Тази политика ще бъде следващата реалност, пред която ще се изправи ЕС", прогнозира той. И допълни, че ситуацията в Германия става все по-рискова, особено след инцидента в Мюнхен на 13 февруари. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:09 | 14.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

Финанси виж още