Робърт Франсис Превост, почетен архиепископ на Чиклайо, е първият американски папа в историята на Католическата църква. Той избра папското име Лъв XIV, предаде БГНЕС.
Превост е роден на 14 септември 1955 г. в Чикаго. През 2023 г. е назначен за префект на влиятелната Дикастерия за епископите, която е натоварена да съветва папата при назначаването на нови епископи.
69-годишният мъж прекарва години като мисионер в Перу и е почетен архиепископ на Чиклайо в южноамериканската страна.
Назначен за кардинал от Франциск през 2023 г., той е и председател на Папската комисия за Латинска Америка.
"Нека мирът да бъде сред всички вас. Мир, който обероръжава, който идва от Господ, който обича всички без никакви условия. Господ Ви обича, Господ обича всички вас. Обединени ръка за ръка с Господ вървим напред. Светът има нужда от неговата светлина. Стройте мостове чрез диалог. Благодаря на папа Франциск. Благодаря и на всички братя кардинали, които ме избраха", обърна се новоизбраният папа към събралите се на площад "Свети Петър".
Президентът на САЩ Доналд Тръмп приветства избора на новия папа Лъв XIV, първият понтиф от Съединените щати, като „голяма чест“ за страната.
„Поздравления за кардинал Робърт Франсис Превост, който току-що беше избран за папа. Голяма чест е, че той е първият американски папа. Какво вълнение и каква голяма чест за нашата страна“, написа Тръмп в социалната мрежа Truth Social.
„Очаквам с нетърпение да се срещна с папа Лъв XIV. Това ще бъде много значим момент“, добави републиканецът.


Полша намали наполовина жертвите на пътя за 5 години, докато България гони рекорди по смърт в ЕС
Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
7 бюджетни идеи за освежаване на дома
Д-р Симидчиев: Проблемът в здравеопазването е управленски
3 цвята за жени над 40
Мондиал 26: С 3 гола за едно полувреме Мароко изхвърли Канада