Средствата за ремонта и обновяването на Борисовата градина ще бъдат насочени за изграждане на междублокови зелени споделени пространства в шест столични района. Едно от облагородените пространства ще бъде градината пред хотел „Рила“, съобщават от Столична община.
Предвидените над 9 млн. лв. по оперативна програма „Региони в растеж“ трябваше да бъдат вложени в ремонт на историческата част на най-големия парк в София, включително ремонт на алеите, уличното осветление, поставяне на нови пейки и кошчета.
Вместо това те ще отидат за обновяването на около 50 градинки в кварталите на шест столични района – „Красна поляна“, „Надежда“, „Връбница“, „Илинден“, „Възраждане“ и „Сердика“.
Преди дни заместник-кметът по околна среда Десислава Билева съобщи, че проектът за ремонт на Борисовата градина няма да се осъществи, въпреки че общината е на финала на процедурата по избор на изпълнител за него. Причината е, че две сдружения – „Гражданска инициатива за обществен релсов транспорт“ и Граждански комитет „Спасение 2000“ обжалват Решението на РИОСВ София, че проектът не подлежи на екологична оценка.
Делото е приключило с решение в полза на общината на първа инстанция, но продължава на следваща. Това прави невъзможно усвояването на средствата по проекта, който трябва да бъде приключен до октомври тази година.
Първият проект за ремонт на историческата част на Борисовата градина беше обявен през 2020 г., но беше отложен заради притеснения на граждани, че избраният асфалт за алеите не е подходящ, неяснотата дали ще се секат дървета и липсата все още на подробен устройствен план на парка. Миналата година общината обяви отново поръчката в опит да се впише в срока за усвояване на европейските пари.
Вместо това средствата ще се използват за облагородяването на 48 междублокови пространства, като на 26 от тях ще бъдат изградени и детски площадки. Предстои предложението на замяната на обектите да бъде обсъдено и гласувано от Столичния общински съвет.
Инициативата на общината за облагородяване на междублокови пространства стартира през 2020 г. За последните три календарни години са изпълнени общо 103 обекта на територията на всички райони.


Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
За утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
Младежи създават кът за четене в Морската градина във Варна
Коцев: По "Баба Алино“ няма отстъпление и няма промяна в позицията ми.
Оставка на директор задълбочава кризата в най-големия индийски конгломерат
Nvidia успокои кредитните пазари с външно финансиране за $500 млрд.
Руската икономика се връща към растеж въпреки ударите с дронове
Германските шпиони ще имат право да действат за възпиране на нарастващите заплахи
Норвежкият фонд за $2,3 трилиона отчете най-силно тримесечие от 2020 г.
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Край на "алкохола под надзор" за тийнейджъри в Германия
София расте, а 41 от всички 257 града в страната са увеличили населението си
Баща е задържан за побой над 5-годишния си син
Екстремните пожари: Готова ли е България за новата реалност?
Активни потребители: По-евтино е да пиете узо в Солун, отколкото в София