fallback

52 блока, за които не стигнаха пари по националната програма, ще бъдат санирани със средства от бюджета

Регионалният министър Андрей Цеков се ангажира средствата от 72,5 млн. лв. да бъдат предвидени в бюджта за 2024 г.

19:30 | 30.06.23 г. 1

В бюджет 2024 г. ще бъдат осигурени 72,5 млн. лв. за санирането на 52 блока, които останаха извън Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, въпреки че имат подписани договори с Българската банка за развитие (ББР), а някои от тях са провели и процедури за избор на изпълнител на мерките за енергийна ефективност. Такъв ангажимент пое регионалният министър Андрей Цеков в отговор на въпрос в рамките на петъчния парламентарен контрол. Според него националната програма е изпълнила целите си и трябва да приключи.

Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради беше одобрена от второто правителство на Бойко Борисов в началото на 2015 г., а първоначалният ѝ бюджет беше 1 млрд. лв. В края на 2016 г. беше отпуснат още 1 млрд. лв. за програмата от държавния бюджет. Тя беше прекратена на 23 май т. г. по предложение на служебния регионален министър арх. Иван Шишков. Така 52 блока, одобрени за участие по националната програма, няма да бъдат санирани заради липса на финансов ресурс. Блоковете се намират в Столична община, Пловдив, Хасково, Каварна, Добрич, Русе и Тутракан, съобщи регионалният министър. Шест от тях имат значителни конструктивни проблеми, които трябва да бъдат отстранени преди реализирането на мерките за енергийна ефективност, уточни той.

Какъв е казусът? 52-та блока кандидатстват по националната програма за енергийна ефективност през 2015 г. На следващата година за 22 от сградите е взето решение, че финансиране за тях ще бъде отпуснато, след като бъдат реализирани сключените споразумения през 2015 г. и след осигуряването на допълнителен финансов ресурс. Тези условия обаче не са изпълнени, съобщи Цеков. Между 2017 и 2019 г. в МРРБ са получени над десет писма от Министерството на финансите и от ББР, които предупреждават, че предвидените по националната програма 2 млрд. лв. няма да стигнат за всички сгради.

„Досега финансов ресурс не е осигурен. В търсене на спасение осем от общините са решили, че ще прекратят договорите за целево финансиране и ще кандидатстват в първия етап по Програмата за устойчиво обновяване на жилищния фонд по Плана за възстановяване и устойчивост. Но няма гаранция, че проектите им ще бъдат одобрени по настоящата методика“, каза регионалният министър.

Според него обитателите на 52-та блока не трябва да стават жертва на невъзможността на държавата да се справи с по думите му относително лесен казус. И уточни, че договорените средства за санирането на сградите към 2016 г. са били 40 млн. лв., а по днешни цени достигат 72,5 млн. лв. „Доколкото сградите вече са минали конкурсен процес, считам, че финансирането им трябва да бъде приоритетно със средства на националния бюджет и по-конкретно бюджета на МРРБ“, каза Цеков. Неговото намерение е средствата да бъдат предвидени в бюджета за 2024 г. Финансиране за сградите може да бъде осигурено и още в бюджет 2023 г., ако бъдат постигнати икономии, което според министъра е напълно възможно.

Регионалният министър съобщи още, че МРРБ подготвя алтернативно и допълнителен инструмент за финансиране на проекти за енергийна ефективност съвместно с МОСВ и Министерството на енергетиката, като очакванията му са той да бъде готов към края на годината.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:57 | 30.06.23 г.
fallback
Още от Новини виж още