България е сред страните със силен ръст на строителството в ЕС през 2024 г., въпреки че инвестициите в сектора на европейско ниво са намалели и се очаква да спаднат отново през 2025 г., съобщава онлайн изданието Construction Europe.
Това показват данни на Европейската федерация на строителната индустрия (FIEC), която обединява строителните камари в целия съюз.
Статистическият доклад на федерацията за 2025 г. е установил, че инвестициите в строителството в ЕС са намалели с 2% през 2024 г., което се дължи на рязък спад в жилищното строителство.
Очаква се инвестициите в целия ЕС да намалеят отново през 2025 г. макар и с по-умерен темп.
Жилищното строителство в Европа се сблъсква със затруднения през последните няколко години на фона на по-високите лихви, ограничения достъп до кредити и постепенното оттегляне на стимулите от държавите. Ремонтните дейности също са забавили темпа си.
През 2024 г. дейността в сектора на жилищното строителство в ЕС е намаляла със 7,7%, сочи докладът. Нов спад от 3,9% се очаква за 2025 г. Понижението е било особено рязко в страни като Италия, Дания и Швеция, въпреки че някои пазари в Южна Европа като Испания и Гърция са се оказали по-устойчиви, се посочва в доклада.
От друга страна, гражданското и инженерно строителство е било основният двигател на растежа. Дейността в този подсектор се е увеличила с 5,9% през 2024 г., подкрепена от публичните инвестиции и зелените инфраструктурни проекти. Очаква се тя да нарасне отново с 5,4% през 2025 г.
Няколко страни са отбелязали силен растеж през миналата година, включително Италия (21%), Литва (19,9%) и България (13%). Други като Португалия (3,3%) и Швеция (4,4%) са отчели по-скромен растеж. Но няколко страни са отбелязали спад като Финландия (-3%), Естония (-3,3%) и Нидерландия (-1,2%), често поради забавяне на инвестициите или по-затегнати икономически условия.
Нежилищното строителство е останало без промяна през 2024 г. с ръст от 0,1%. Очаква се то да остане стабилно през 2025 г., въпреки че цифрата прикрива разлики между страните членки. По-силен ръст е отбелязан в Италия (6,5%), Испания (5,5%), България (14,6%) и Швеция (5,4%). Други страни са отчели спадове, като Дания (-10,7%), Финландия (-3%) и Германия (-1,9%).
В строителния сектор са били заети над 12 млн. души през 2024 г., което представлява 6,4% от общата заетост в 27-те страни членки на ЕС. Същевременно секторът съставлява 7,9% от брутния вътрешен продукт (БВП) на съюза.


Желязков: Тази година България има два пъти по-висок икономически растеж от средния за Европа
Защитата на Благомир Коцев оспорва размера на паричната гаранция от 200 000 лв.
Днес във Варна ще бъдат връчени наградите "Доброволец на годината"
Инициатива за размяна на играчки във Варна
Във Военноморския музей представят най-новите си експонати, дарени през 2025 г.
Администрацията на Тръмп не смята Украйна за приоритет
Петролът поскъпва за 2-ри ден поред воден от перспективите за излишък на пазара
AI асистентите компенсират разликата между физическо и онлайн пазаруване
Луксозните марки и автомобилите помрачават прогнозите за Франция и Германия
Коалицията на Мерц е на ръба при решаващо гласуване за пенсионната реформа
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
За първи път: Бебе бенгалски тигър се роди в зоопарка в Стара Загора
Борисов тества Пеевски, иска закриване на комисията “Сорос”
Меглена Кунева: България влиза в еврозоната с липса на визия
Български шофьор на камион е задържан в Гърция, бил в насрещното платно
Черната златка унищожава овощните градини в България