fallback

Силното поскъпване на газа притиска топлофикациите

Публичните топлофикационни дружества разширяват загубите и изчерпват буферите, за да противостоят на тенденциите на енергийните пазари

13:51 | 15.08.22 г. 6

Силното поскъпване на газа води до натрупване на големи загуби от топлофикациите на синьо гориво у нас. Изчерпват се и буферите на дружествата, с които те могат да посрещнат загубите.

Това се вижда от индивидуалните отчети на „Топлофикация Бургас“ АД, „Топлофикация Русе“ АД и „Топлофикация Плевен“ АД за второто тримесечие на годината. Документите са публикувани на сайта x3news.com.

Всички дружества отчитат значителни увеличения на разходите за газ за отчетния период. Те далеч изпреварват ръстовете на приходите им, които се определят основно от ръста на цените на услугата, както и на приходите от продажба на ток от когенерациите.

Така от миналата година дружествата започнаха да свиват печалбите и да натрупват и загуби, които ще са трудни за покриване без ръст на цените на услугите им, някакъв вид помощ или промяна на енергийния пазар. Не се очертава обаче цените на газа да паднат скоро. Европа се готви за тежка зима при евентуално напълно спиране на руските доставки и нормиране на потреблението.

„Топлофикация Бургас“

Дружеството е единственото от публичните топлофикационни компании, което може да работи и на биомаса, след като през 2020 г. приключи ремонт на единия от котлите. Цените на пелетите обаче също значително се увеличиха в последната година.

Общите приходи на компанията за второто тримесечие възлизат на 25,956 млн. лева в сравнение със 17,687 млн. лева година по-рано, като се увеличават с 46,75% на годишна база. От тях приходите от продажби на топлинна енергия за периода са за малко под 6,5 млн. лева, като се увеличават с почти 17% на годишна база. Това е в резултат на по-високата средна продажна цена, въпреки по-малкото количество реализирана топлоенергия, посочва дружеството.

Приходите от продажби на ток към края на юни са за 12,2 млн. лева, като нарастват с почти 59% на годишна база заради по-голямото количество реализирана ел. енергия и по-високата средна продажна цена. Средната продажна цена на ел. енергията към 30 юни е 244,42 лева/MWh., а към 30 юни 2021 г. - 166,18 лева/MW.h.

Същевременно разходите на „Топлофикация Бургас“ към края на второто тримесечие нарастват със 174,84% спрямо същия период на 2021 г. до 41,07 млн. лева. Увеличението е при всички видове разходи с изключение на тези за амортизации и финансовите такива.

Най-голямо е увеличението при разходите за материали – с 227,57% на годишна база до 27,212 млн. лева от 7,878 млн. лева година по-рано. Това се дължи на изключително високите и продължаващи да растат цени на природния газ и на другите горива,, несигурността по отношение на бъдещите им доставки, както и на цялостната нестабилна икономическа обстановка в Европа, посочва компанията.

Значително е и увеличението на разходите за въглеродни емисии заради значително покачване на борсовите цени на емисиите през първото полугодие на 2022 г.

Така компанията увеличава загубата до 15,114 млн. лева при 5,784 млн. лева загуба през първото тримесечие (ръст над три пъти) и 4,673 млн. лева през четвъртото тримесечие на 2021 г. През третото тримесечие на миналата година топлофикационното дружество е отчело печалба в размер на 2,54 млн. лева, а през второто тримесечие на 2021 г. – печалба в размер на 3,24 млн. лева.

Непокритата загуба на дружеството в баланса е за 4,4 млн. лева при само 7 хил. лева неразпределена печалба. Резервите са за 12,7 млн. лева, нетекущите задължения са за 7,2 млн. лева, а текущите – за малко над 20 млн. лева, като намаляват на годишна база (25,7 млн. лева година по-рано).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:48 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Пазари виж още