През последната седмица на годината и заради въздействието на празниците движението на цените на зърнените култури по световните борсови пазари остана минимално, с изключение на пшеницата отвъд Океана, това става ясно от седмичния отчет на Софийската стокова борса (ССБ).
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница в Чикаго продължи да се спуска надолу с нови шест долара до цената от 232 щ.д./тон. Франция също леко намали котировките с едно евро до 234 евро/т за доставка през януари, а Украйна за трети пореден път остана с нулева промяна при цена от 239 щ.д./тон. В Русия котировките добавиха три долара до 235 щ.д./тон.
Движението на цената при царевицата за доставка през януари е съвсем слабо – САЩ прибави един долар до 211 щ.д./тон. Във Франция повишението е с две евро до 214 евро/т, в Украйна трендът също е минимален – плюс един долар до 223 щ.д./тон.
Цената на ечемика в Украйна след известни колебания също се придвижи минимално нагоре с долар до 217 щ.д./т, а рапицата на Euronext за доставка през февруари 2025 година, която навакса предишните сривове със сериозни повишения от преди седмица, сега се върна надолу с минус 2,75 евро до 534,75 евро/т.
Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам за доставка през януари се сринаха надолу в средата на декември и сега продължават в същата посока с минус 15 долара до 1185 щ.д./т, а рафинираната захар задълбочи синусоидалната крива и се опитва да възстанови предишните загуби със слаб ръст от 3,40 долара до 518,40 щ.д./т на борсата в Лондон.
На Софийска стокова борса търговията в подкръг "Зърно" е спокойна след сделки за хлебна пшеница и маслодаен слънчоглед от началото на декември, реализирани на цени от съответно 545 лв./тон и 1000 лв./тон. Продължава и търсенето на фуражна пшеница, насипно на цена от 340 лв./т.
В подкръг „Хранителни стоки” цените на основните стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Олио в бутилки се продава на 2,20 лв./л, както и нерафинирано такова на цена от 1750 лв./т, продължава предлагането на жълт грах в биг бек по един тон при начална цена 1200 лв./тон.
В подкръг „Индустриални стоки” на ССБ сделките бяха в съответствие със зимния сезон. Газ пропан бутан в диапазон от 1040 до 1120 лв./хил. л и газ пропан бутан в бутилки по 18 л на цена от 28 лв./брой.


Спартак представи отбора с впечатляващото 7:3 срещу Добруджа
Дете на година и половина е с опасност за живота след катастрофа
"Моряците" направиха 1:1 с Дунав в последната контрола
Шестима са задържани при полицейска акция в Слънчев бряг
Тежка катастрофа взе жертви край Дупница
Big Tech удвои дълговото си натоварване до $350 милиарда в разходи за AI
Китайски тестове на ICBM сa новата тревожна реалност в Тихия океан
Уолстрийт намира нов начин инвеститорите да избегнат Илон Мъск
Бърнам със сигурност е следващият британски премиер. Всичко друго е неясно
Ако мечтаете за златен Rolex, моментът може да е настъпил
Европа слага край и на евтините китайски гуми
10-те най-големи производителя на батерии в света
Duster се превърна в малък Patrol
Мъск млъкна - и Tesla тръгна нагоре
Триредови радиатори: Има ли полза от тях?
Ризата овърсайз – хит сред модните тенденции за лято 2026
Мартин Георгиев: Конкуренцията на пазара на електроенергия води до по-добри условия
Люк Уилсън стана баща за първи път на 54 години - майката на детето е на 24
Двама души загинаха при тежката катастрофа край Дупница
Харпър Бекъм на 15 – вижте новата прическа на звездната наследница