Министерството на финансите на САЩ намали обема на някои аукциони за облигации, като вероятно поставя началото на поредица от такива намаления, за да заема под законовия таван на дълга.
Ведомството обяви, че възнамерява да продаде четириседмични съкровищни бонове за 90 млрд. долара в четвъртък – с 5 млрд. долара по-малко в сравнение с предишното предлагане на такива облигации, съобщава Bloomberg.
Аукционът на 8-седмични съкровищни бонове ще е за 85 млрд. долара – също с 5 млрд. долара по-малко в сравнение с предишния аукцион.
Стойността на предстоящото предлагане на 17-седмични съкровищни бонове е намалена на 62 млрд. долара – с 2 млрд. долара по-малко в сравнение с предишния аукцион.
Генадий Голдбърг, ръководител на стратегията за лихвените проценти в САЩ в TD Securities, смята, че предлагането на съкровищни бонове ще става все по-оскъдно, тъй като таванът на дълга става по-обвързващ.
Тъй като Министерството на финансите предприема различни мерки, за да избегне неспазване на законовия лимит на дълга, има широко разпространено очакване, че министерството ще започне да свива количеството краткосрочни ценни книжа, които продава на седмичните си търгове.
Дори и да не се вижда дългова криза на хоризонта, властите във Вашингтон са склонни да намалят заемането през март и април, когато се събират данъците върху доходите. След това обаче исторически има тенденция да се увеличава емитирането на дълг, тъй като излишъкът, генериран от данъчните постъпления, се свива.
Все пак, в зависимост от това колко време ще е необходимо да се промени тавана на дълга, намаляването на обемите на краткосрочните дългови ценни книжа, предлагани на аукционите, вероятно ще продължи.
Министерството на финансите на САЩ разполага с извънредни мерки на стойност 133 млрд. долара, за да продължи да плаща сметките на правителството, показват данните на ведомството към 5 февруари 2025 г. Това е от общо 338 млрд. долара разрешени мерки, които са на разположение, за да предпазят правителството от изчерпване на възможността да заема заради лимита на дълга.
Мерките са съвкупност от различни счетоводни трикове, които позволяват на администрацията да продължи да продава дълг дори при достигане на тавана.
Министерството на финансите започна да предприема специални счетоводни маневри от 21 януари, за да избегне нарушаване на лимита на дълга на САЩ, и отново призова законодателите да предприемат стъпки за увеличаване или спиране на законовия таван.