IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Как инвеститорите на Уолстрийт гледат на страховете от забавяне на икономиката на САЩ?

Освен кеш, дивидентни акции и акции с ниска бета са по-изолирани от рисковете на пазарите, според анализатори

17:40 | 02.03.25 г. 1
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Бурният февруари за инвеститорите беше белязан от лоши данни за потребителското доверие в САЩ, слаб отчет за потребителските разходи и разпродажби, особено при инерционните сделки, пише Yahoo Finance.

„Страхът сред много инвеститори сега е, че икономиката може да се забавя по-бързо, отколкото Фед е готов да реагира при трудна ситуация“, коментира Стив Сосник, главен стратег в Interactive Brokers, пред медията.

За месеца технологичният индекс Nasdaq Composite спадна с около 4%, а S&P 500 и Dow Jones Industrial Average изтриха по около 1,4%.

Сосник отбелязва, че през последните дни Dow е с най-добро относително представяне сред основните фондови индекси в САЩ, като се има предвид по-ниската му тежест спрямо технологичните и инерционните акции, които играят по-голяма роля в S&P 500 и Nasdaq. Следователно дефанзивните залози имат по-забележимо влияние върху Dow.

Сосник посочва, че средата е добра за кеша, предвид че той носи около 4%. Всеки, който иска да продължи да инвестира обаче, може да премине към дивидентни акции или акции с ниска бета, защото те са малко по-изолирани от тренда да се избягва риска на пазарите, допълва той.

Акциите с ниска бета обикновено се търгуват с по-малка волатилност от средностатистическите акции на пазара, като се покачват или понижават по-малко, когато пазарът се движи в едната или другата посока.

Дали пазарът се разклаща от страховете около икономическия растеж на САЩ, или преминава през ротация на предпочитаните акции, това подлежи на дебат, който ще определи последния месец на първото тримесечие на годината. „Според нас фондовият пазар е в разгара на опасенията за растежа“, пишат Ед Ярдени и Ерик Уолърщайн от Yardeni Research в скорошна бележка. „Последната група икономически индикатори беше слаба. Настоящият страх напомня на страха от миналото лято“, добавят те.

Нийл Дута, ръководител икономика в Renaissance Macro, предупреждава в неотдавнашна бележка, изпратена до клиентите на компанията, че икономиката наистина изглежда „омеква“, а решението на Федералния резерв да поддържа повишени лихвени проценти се равнява на „пасивно затягане на паричната политика [което] е доминиращият риск и има важни последици за инвеститорите на финансовия пазар“.

През първата седмица на март ще бъде публикуван важен доклад за работните места. Няколко ключови компании обявяват финансовите си отчети, като всички данни имат потенциал да разпалят или разсеят страховете относно икономиката на САЩ и потребителите, показващи признаци на стрес.

Докладът за работните места през февруари, който ще бъде публикуван в петък, се очаква да покаже, че наемането на работна сила се повишава умерено. Анализаторите прогнозират, че безработицата в САЩ ще остане стабилна на ниво от 4%. Отчетите за приходите от компании като Target, Costco, Kroger и Abercrombie & Fitch ще предложат допълнителна представа за състоянието на американския потребител, който бързо губи доверие в икономическите перспективи.

На политическия фронт на фокус са митата – ставките за вносните стоки от Канада, Мексико и Китай влизат в сила от 4 март.

Рязкото поевтиняване на биткойна също отразява цялостната позиция на пазара за избягване на риска. Това въвежда инвеститорите в март с повече въпроси, отколкото отговори, предвид че наближава и следващото заседание на Федералния резерв.

В продължение на години американската икономика се изправяше пред прогнози за предстоящ спад. Също в продължение на години пазарът на труда в САЩ продължава да бъде в центъра на отблъскването на тези опасения. Историята може и да се повтори през март. Ясни признаци за смекчаване на пазара на труда се наблюдават от месеци. Първоначалните молби за безработица през миналата седмица достигнаха връх от началото на годината. Продължаващите молби също се увеличават, а новоразкритите работни места постоянно намаляват, а съотношението между тази мярка и броя на безработните бързо се доближава до 1.

Още детайли към картината на заетостта в САЩ добавят действията на Вашингтон. Ръководеният от милиардера Илон Мъск Департамент за правителствена ефективност (DOGE) продължава с мащабните уволнения, като тези данни ще натежат върху общата статистика през следващите седмици.

От политиката в момента се ръководи и динамиката при биткойна и дори алткойните. „Това никога не е било валидно за биткойна - всъщност той е проектиран като антиполитически актив, но в момента сме там, където сме“, коментира Ник Пъкрин, финансов анализатор и основател на Coin Bureau.

„Ако притесненията около митата продължат да се засилват, биткойнът може да продължи да поевтинява още в краткосрочен план. Ключово ниво на подкрепа, което трябва да наблюдаваме, тогава ще бъде 71 хил. долара“, добавя Пъкрин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:40 | 02.03.25 г.
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

1
rate up comment 5 rate down comment 6
khao
преди 3 месеца
Ефекта тръмп се усети доста по рано от очакваното :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още