Цената на биткойна мина прага от 80 хил. долара за първи път от над три месеца насам по време на азиатската търговия в понеделник, съобщава Bloomberg.
Най-старата криптовалута достигна 80 393 долара – най-високото си равнище от 31 януари. По-късно изтри част от повишението, като минути след 9 ч. българско време се разменя за 79 927 долара, което е ръст от 2,3% за денонощието.
Ръстове има и на по-широкия пазар, където етерът поскъпва с над 3% до 2372 долара, а рипълът – с 1,8% до 1,41 долара.
Цената на биткойна през последното денонощие. Графика: CoinGecko
Ралито е факт, след като индексът за ценни книжа в Азия на МSCI приближи абсолютния си връх, достигнат през февруари – точно преди началото на конфликта между САЩ и Иран, благодарение на по-силни от очакваното резултати на технологични компании от миналата седмица.
Пазарите анализират смесените послания около конфликта с Иран. По-рано американският президент обяви, че САЩ ще помагат на кораби, блокирани от войната с Иран, да преминават през Ормузкия проток. Тръмп определи действията като „хуманитарен“ жест. „Ако по някакъв начин този хуманитарен процес бъде възпрепятстван, за съжаление, ще се наложи да се реагира решително“, добави още той.
Цената на биткойна стигна рекордните над 126 хил. долара през октомври, преди да се окаже в продължила с месеци серия на разпродажби, която смъкна цената до около 60 хил. долара през февруари. Криптовалутата постепенно си възвърна част от стойността, което бе водено отчасти от подобряването на институционалното търсене. Листнатите в САЩ спорт биткойн борсово търгувани фондове са привлекли нетен приток на капитал от 630 млн. долара в петък, според данни, събрани от Bloomberg.
Оптимизмът, че е постигнато споразумение по въпроса за доходността от стейбълкойни, може да разчисти пътя пред напредването на ключово законодателство в Сената в САЩ. Това също подобрява настроението на трейдърите, според Ричард Галвин, изпълнителен председател на криптоинвестиционната фирма DACM. Нещата все още са в началото, но прагът от 80 хил. долара е „голяма психологическа бариера“, коментира той.
Според Каролин Маурон, съоснователка на Orbit Markets, решително преминаване над 80-те хил. долара за биткойна ще осигури „по-нататъшна положителна инерция за класа активи“.


Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Н. Богданов: AI позволява на фирмите да се фокусират върху бизнеса
AI влиза в ролята на туристически гид в Бургас
И демократите в САЩ залагат на популистки кандидати
Американската доминация на бойното поле е заплашена
Британското „поколение от спалнята“ е цъкаща бомба
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Гърция или Турция: Кои военновъздушни сили имат предимство?
Зеленски: Боевете за Константиновка продължават
Над сто арестувани при антинатовски протести в Турция
Дръзка кражба: Откраднаха бижута за близо 4 милиона евро от френски музей
Маникюрът с пайети - най-сладката тенденция този сезон