Британската банка Standard Chartered обяви ново обратно изкупуване на акции на стойност 1,5 млрд. долара, макар че отчете по-слаба от очакваната печалба за четвъртото тримесечие, седмици след като цената на акциите ѝ беше засегната от неочакваното напускане на главния финансов директор, предава Bloomberg.
Кредиторът отчете коригирана печалба за 1,24 млрд. долара преди данъците за последните три месеца на миналата година, което е под консенсусната прогноза на Bloomberg за 1,38 млрд. долара.
Макар че подразделенията за управление на благосъстоянието и глобално банкиране показват устойчивост, резултатите са засегнати от слабите приходи от търговия и разходи в размер на 233 млн. долара, свързани с инициативата за ефективност на компанията. Кредиторът също така намали обхвата на програмата, като сега очаква икономии в размер на 1,3 млрд. долара спрямо 1,5 млрд. долара по-рано.
„Тази година ние и нашите клиенти се сблъскахме с глобална икономика и международна система, които се усетиха като повратна точка“, коментира главният изпълнителен директор Бил Уинтърс в изявление. „Нашата стратегия е разработена така, че да ни позволи да издържим на промените.“
Кредиторът прогнозира, че през 2026 г. възвръщаемостта ще бъде над 12%, а ръстът на приходите ще бъде в долната част на диапазона от 5-7%. Преди това банката очакваше ръст в горната част на диапазона. Тя също така заяви, че нетният лихвен доход вероятно ще остане като цяло без промяна през 2026 г.
Акциите на банката поскъпнаха с 0,4% по време на следобедната търговия в Хонконг.
Обратното изкупуване бива обявено в критичен момент за Уинтърс. След като акциите на Standard Chartered поскъпнаха с повече от 80% през 2025 г., цената им внезапно тръгна надолу този месец. На 10 февруари инвеститорите бяха изненадани от внезапното напускане на финансовия директор Диего де Джорджи, който напусна компанията, за да се присъедини към Apollo Global Management.
Де Джорджи беше работил в банката само две години. Но през този период той си спечели репутация на ефективен мениджър, който ръководеше програмата за ефективност, включваща няколкостотин инициативи, целящи да спестят от стотици хиляди до десетки милиони долари.
Това го превърна във фаворит в банката за заместник на Уинтърс, който тази година ще отбележи 11-ата си година като главен изпълнителен директор. Акциите се сринаха с почти 10% в дните след обявяването на напускането на Де Джорджи, преди да се възстановят частично от тези загуби.
Кампанията за ефективност е в последната си година на изпълнение и банката ще бъде домакин на събитие за капиталовите пазари през май за следващата фаза на растеж. От февруари 2024 г. насам банката е обявила разпределение на дивиденти на акционерите в размер на 9,1 млрд. долара, надхвърляйки целта от най-малко 8 млрд. долара.


Нова трагедия за Иванчева: Почина майка й
Смениха шефа на митниците
Гълъб Донев: Увеличаваме пенсиите, запазваме размера на данъците
Повишават капацитета на варненски порт с нов електрически кран
Киев се оправда: Украйна не подкрепила DARA заради един от авторите на "Bangaranga"
Тихото разпространение на ебола в Конго разкрива слабости в здравния надзор
Ще слушат ли САЩ френската лекция да не харчат толкова
Goldman Sachs: Централните банки увеличават покупките на злато
Финансовите министри от Г-7 ще обсъдят световните развития след срещата Тръмп-Си
Бунтът срещу британския премиер съживи дебата за завръщане в ЕС
Сбогом на смяната на спирачките: този диск издържа 300 000 км
Ferrari се сбогува с чистия V8 с уникална суперкола
Mercedes-Benz е готов да произвежда военна техника
Сигурен залог – най-добрите хибридни системи от Япония
Honda тайно подготвя конкурент на Toyota Land Cruiser
Цените не трябва да бъдат администрирани, веригата се оскъпява при по-високо търсене
Гълъб Донев за бюджета: съкращения, Евровизия, автоматичният скок на заплати пада