fallback

Опитът на държавата за нова дългова емисия за 200 млн. лева се провали

Инвеститорите поискаха много висока доходност и канцелирахме емисията, посочи финансовият министър

17:17 | 25.10.22 г. 4

Вчерашният опит на държавата да поеме още 200 милиона лева заем се е провалил заради неизгодни условия. Държавата пусна ценни книжа за 200 милиона лева, но инвеститорите са поискали много висока доходност. Това обясни в Народното събрание министърът на финансите Росица Велкова при изслушване от депутатите какви са параметрите на държавния дълг.

 "Аукционът, който беше проведен вчера, е с изключително висока доходност, вследствие на което към момента канцелирахме тази емисия, защото в крайна сметка ни е необходима ликвидност, но не на всяка цена", поясни тя.

Според нея, ако наистина се стигне до дефицит от 6,6% догодина, това отдалечава страната ни от приемането в еврозоната. По думите на Росица Велкова това усложнява поемането на дълг и „следователно – осигуряването на ликвидност в държавата“.

"Това категорично отдалечава всякакви перспективи на България за еврозоната", каза тя. "Мисля, че много трудно би се осигурила ликвидност, тъй като в момента пазарите, знаете, са изключително волативни, изключително лоши са перспективите пред пазарите. Дори една Германия трудно набира обем", посочи финансовият министър.

Investor.bg припомня, че на аукциона на 24 октомври Министерството на финансите предложи за продажба лихвоносни съкровищни облигации със срочност десет години и шест месеца от отворен тип с фиксиран лихвен процент от емисия № BG 20 400 16 219/27.01.2016 г. с падеж 27 юли 2026 г. Номиналната стойност на предложеното количество беше 200 млн. лева при 2,25% годишен лихвен процент.

Поисканата висока доходност на ценните книжа показва, че рисковата премия за страната се увеличава в сравнение с проведените аукциони през пролетта на аналогични германски федерални облигации. Общата политическа нестабилност в България, свързана с чести парламентарни избори, и по-разхлабената, според служебния финансов министър Росица Велкова, фискална дисциплина вероятно са сред причините за увеличението на рисковата премия.

Колкото по-висока е постигната доходност на аукционите, толкова по-неизгоден е новият дълг за държавата. Скъпото държавно финансиране обаче не е проблем само за България. Доходността по всички държавни облигации –  от тези на САЩ до германските, започна да се повишава още от миналата година, но силното ускорение се случи през последните месеци заради обрата в лихвената политика на големите централни банки за агресивно повишаване на лихвите. Това, очаквано, се отразява и на разходите по дълговете. Допълнителен натиск оказват икономическата несигурност, войната в Украйна, а в случая с България – нестабилната политическа обстановка в страната и неяснотата за това дали новият парламент ще успее да излъчи кабинет.

Досега от вътрешния пазар са акумулирани около 2,880 млрд. лева дълг, а от външния – 2,25 млрд. евро. Таванът на дълга, предвиден с актуализацията на бюджета от лятото, е 10,3 млрд. лева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:17 | 25.10.22 г.
fallback
Още от Данъци и бюджет виж още