Министерството на финансите ще предложи на 10 март на аукцион продажба на лихвоносни съкровищни облигации със срочност три години от отворен тип с 2,75% фиксиран годишен лихвен процент с номинална стойност на предлаганото количество 100 млн. лева, съобщи Българската народна банка.
Предлаганите държавни ценни книжа (ДЦК) са от емисията с падеж 22 януари 2028 г., при която финансовото министерство емитира дълг, веднъж на първия за тази година аукцион за 300 млн. лева, проведен на 20 януари, и на третия – на 10 февруари – за 100 млн. лева.
Източник: БНБ
Първичните дилъри могат да участват в аукциона със състезателни и несъстезателни поръчки от свое име, но за сметка на свои клиенти, които не са банки или инвестиционни посредници, включително и такива, установени в друга държава членка на Европейския съюз (ЕС) или в трета страна.
Съотношението на държавни ценни книжа, предлагани със състезателни и несъстезателни поръчки, е 50 към 50 от общото предложено количество.
Министерство на финансите си запазва правото да отхвърля всички, респективно да одобрява определени поръчки, както и да одобрява количество, различно от предварително обявеното.
Финансовото ведомство ще предлага за продажба допълнителни количества от емисия BG 20 300 25 113 от 22 януари 2025 г.
Припомняме, че през тази година на четири аукциона Министерството на финансите набра вътрешен дълг за 800 млн. лева след продажбата на тригодишни ДЦК за 400 млн. лева и седемгодишни облигации за 400 млн. лева.


По 4987 евро от БВП се пада на човек от населението
НСИ: Работещите българи са 3, 726 млн. души
Осем пострадали при тежка катастрофа край Абланица
Борисов: Помолих Теменужка Петкова да махне от бюджета това, което искаха бизнесът и синдикатите
Желязков: Тази година България има два пъти по-висок икономически растеж от средния за Европа
Airbus е на 133 самолета от годишната си цел
Gol.bg празнува: 20 години истинска спортна журналистика
Признаването на руската окупация ще отключи вълни от насилие далеч отвъд Украйна
Петролът поскъпва за 2-ри ден поред воден от перспективите за излишък на пазара
AI асистентите компенсират разликата между физическо и онлайн пазаруване
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Пиян младеж предизвика катастрофа с двама пострадали
Варненски пожарникари с календар като Victoria's Secret
Вълнуващи празнични предложения от А1: Премиум смартчасовници с до 600 лв. отстъпка
Желязков: Мораториумът за износ на дизел скоро може да отпадне, НС да реши за отмяната
Ватиканът обяви, че жените не могат да стават дякони