Българските и чуждестранните инвеститори се нуждаят от предвидимост, а Бюджет 2025 дава лош сигнал към тях, тъй като създава хаотична нормативна и данъчна среда. Това каза доц. д-р Щерьо Ножаров, икономист и преподавател в УНСС, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
Той посочи, че малките и средните предприятия ще са най-засегнати от пререгистрацията по ДДС, след като прагът се сваля на 100 хил. лева. Около 200 хиляди фирми ще трябва да се пререгистрират, а приходите за хазната ще са едва 139 млн. лева, отбеляза икономистът и допълни, че това създава и немалка административна тежест върху бизнеса.
„Нестабилна и непредвидима данъчна среда е лош прецедент и сигнална лампа за инвеститорите“, посочи още Ножаров.
Относно тегленето на нов дълг той посочи, че това може да е работеща мярка, ако се планират прозрачни инвестиции, тъй като закъсняваме с вложения в определени области. „Знаем, че ББР минава към Министерство на финансите, тоест ще има повече контрол… Всичко това обаче не беше добре обяснено, което създава напрежение. Не е добър сигнал на прага на влизането ни еврозоната да имаме 18,9 млрд. лв. таван на дълга“, каза икономистът.
По отношение на одобрените мерки в публичната сфера гостът изтъкна, че ръстът на заплатите в публичния сектор за пореден път по никакъв начин не е обвързан с производителността на труда. „Това крие риск и от увеличение на инфлацията. Едва 30% от държавните служители са назначени с конкурс. Виждаме механизми за автоматични индексации, но темата за качество и резултати отсъстват“, посочи той.
С увеличаването на заплатите в администрацията Бюджет 2025 оказва натиск върху възнагражденията в частния сектор. Това ще засегне цялата икономика и особено онези бизнеси, които разчитат на човешки труд, допълни гостът.
Ножаров критикува и липсата на същински реформи в образованието. „При висшистите виждаме наистина по-ниска безработица, но около 40% от тях не работят на позиции, свързани с образованието им. Това показва дисбаланс между предлагането и търсенето. Губи се връзката между пазара на труда и образованието“, коментира Ножаров.
Според него създаването на държавни магазини по обявения начин няма аналог в Европа, защото никъде държава не разполага със самостоятелни магазини. „Началният капитал от 10 млн. лева е крайно недостатъчен. По-скоро виждаме, че държавата иска да поправи напрежението на пазара, но вероятно идеята бързо ще отшуми“, коментира Ножаров.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.