На 7 април Българската народна банка (БНБ) ще проведе аукцион за продажба на лихвоносни съкровищни облигации със срочност три години (1 095 дневни) от отворен тип с фиксиран лихвен процент 2,75% от емисия с падеж 22 януари 2028 г., съобщи централната банка. Номиналната стойност на предложеното количество е 500 млн. лева.
Това е седмият аукцион за тази година, след като на 20 януари Министерството на финансите започна емисионната си програма, като пусна в обращение емисия тригодишни държавни ценни книжа (ДЦК), деноминирана в лева, с номинална стойност 300 млн. лева. Сега финансовото ведомство преотваря за четвърти път емисията и след предстоящия търг обемът на ДЦК в инвеститори ще достигне 1 млрд. лева.
Източник: БНБ
Министерството на финансите определи условията за провеждане на новия аукцион, като си запазва правото да предлага за продажба допълнителни количества от емисия BG 20 300 25 113 от 22 януари 2025 г.
Първичните дилъри могат да участват в аукциона със състезателни и несъстезателни поръчки от свое име, но за сметка на свои клиенти, които не са банки или инвестиционни посредници, включително и такива, установени в друга държава членка на Европейския съюз (ЕС) или в трета страна.
Съотношението на държавни ценни книжа, предлагани със състезателни и несъстезателни поръчки, е 50 към 50 от общото предложено количество.
Министерство на финансите си запазва правото да отхвърля всички, респективно да одобрява определени поръчки, както и да одобрява количество, различно от предварително обявеното.
Припомняме, че от началото на годината досега държавата пласира на шест аукциона вътрешен дълг за 1 млрд. лева след продажбата на тригодишни ДЦК за 500 млн. лева и седемгодишни облигации за 500 млн. лева.


Задействаха BG-ALERT в Бургаско, две реки преляха
Седмичен хороскоп 8 - 14 декември 2025
Паника заради еврото: Хората се страхуват от измами и скок на цените
Учениците в Германия скочиха срещу закона за военната служба
Варна отбеляза Никулден с молебен за здраве и рибен курбан (СНИМКИ)
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Като робство е, нямаш права: Говорят дезертирали руски войници
Невероятен Никулден в Бургас: От ледено плуване до празнични сцени и рибен курбан
Мощни слънчеви изригвания следващите три дни
Локо София удари Ботев Пловдив в истинска драма с пет гола
Седем загинали и 11 ранени при катастрофа между автобус и камион в Турция