Летище Чанги в Сингапур възвърна титлата си като най-доброто в света, след като беше отстъпило дългогодишната си корона на Катар в продължение на две поредни години по време на пандемията и ограниченията за пътуване заради нея, съобщи Bloomberg.
Чанги измести летище Хамад в Доха на второ място, а летище Ханеда в Токио е трето в класацията Skytrax World Airport Awards 2023.
Парижкото летище „Шарл дьо Гол“ се представя най-добре в Европа, изкачвайки се с една позиция до пето място. Прави впечатление, че сред топ 10 няма американски летища. Летище Сиатъл-Такома се класира най-високо в Северна Америка - на 18-та позиция, което е значително подобрение спрямо 27-ото място миналата година.
„Летище Чанги има честта да бъде обявено за най-доброто летище в света за дванадесети път“, коментира Лий Сю Хян, главен изпълнителен директор на аерогарата в Сингапур. „Това признание е голямо насърчение за нашата общност, която се бори с предизвикателствата на Covid-19 през последните две години“.
Наградите на Skytrax World Airport се определят на базата на проучване на удовлетвореността на клиентите.
Други значителни размествания в класацията са отстъплението на летище "Джон Ф. Кенеди" в Ню Йорк с три позиции до 88-о място и изкачването на китайското Шънджън с 26 места до 31-во. Летище Мелбърн е най-доброто в Австралия на 19-о място, а лондонското Хийтроу губи девет позиции до 22-ро място.
Ето и 20-те най-добри летища в света за 2023 г. (в скоби е класирането им за предходната 2022 г.) Класацията обхваща общо 100 летища, сред тях няма български.
1. Сингапур-Чанги (3)
2. Доха-Хамад (1)
3. Токио-Ханеда (2)
4. Сеул-Инчон (5)
5. Париж "Шарл дьо Гол" (6)
6. Истанбул (8)
7. Мюнхен (7)
8. Цюрих (9)
9. Токио-Нарита (4)
10. Мадрид-Барахас (16)
11. Виена (19)
12. Хелзинки-Вантаа (11)
13. Рим-Фиумичино (24)
14. Копенхаген (17)
15. Осака-Кансай (10)
16. Нагоя-Чубу Centrair (12)
17. Дубай (14)
18. Сиатъл-Такома (27)
19. Мелбърн (26)
20. Ванкувър (28)


Как ще работи пункта за карти за градския транспорт във Варна по празниците?
Ще има ли мир в Украйна преди Коледа?
Ето колко струват живите елхи във Варна
Чистят 70 дерета, канали, канавки във Варна
Потребителската кошница отново поскъпва
Билтън: Еврото остава подценено
Прокурор: Юн е търсил конфликт със Северна Корея, за да обяви военно положение
Как контекстът се превърна в новата сила в медийната епоха
Тръмп за стрелбата в университета Браун, Австралия и атаката в Сирия
Тръмп смята, че трябва да се чува гласът му във Фед
Land Rover пуска Defender в чест на Уинстън Чърчил
Изкуствен интелект направи кола от две скици
Надеждно и по-евтино: производители отново променят подхода си
4 кросоувъра за по 20 000 евро, които са добър вариант за зимата
Volkswagen ще затвори завод в Германия за първи път от 88 години
Земетресение с магнитуд 4,2 в южния турски окръг Хатай
„Полицай на годината“: Жандармеристът Иванов, извадил от автомобил, паднал в реката, жена
7 души, сред които и полицаи, са обвинени за участие в организирана престъпна група
Терзиев: Столичната община планира изграждането на девет паркинга за 18 месеца