Европейската онлайн платформа за мода Zalando навлиза и на българския пазар, който става 28-ият за компанията. Потребителите в страната ще получат достъп до асортимента на платформата, който включва над 200 хил. продукта в категории като спортна мода, улична мода, аксесоари и дизайнерска мода, от марки като Nike, Adidas и New Balance. Компанията ще предлага и безплатно връщане на поръчки чрез собствената си складова мрежа.
Част от предложението за българските потребители е и AI асистент, който дава модни съвети на български език въз основа на въведени от потребителя запитвания – например повод, локация и време – като комбинира собствени модели на Zalando с езикови модели на OpenAI. Платформата използва и алгоритмично генериран поток от съдържание, който заменя класическата начална страница с препоръки, адаптирани към историята и интересите на всеки потребител.
Zalando посочва, че навлизането на българския пазар е част от по-широка стратегия за разрастване на присъствието ѝ в Европа, а не само механично добавяне на нов пазар. Компанията заявява ангажимент за създаване на условия за растеж и на местни партньори – марки и търговци, които биха могли да достигнат до по-широка европейска аудитория чрез платформата. По думите на говорителя на компанията за България Александра Адриан, стъпката се разглежда като инвестиция в дългосрочното развитие на европейската мода, а не просто като разширяване на географския обхват.
С влизането си българският пазар се присъединява към държавите, обслужвани от платформата, редом с по-старите пазари в Западна и Централна Европа, където Zalando вече е утвърден играч. Компанията е основана в Берлин през 2008 г. Групата свързва около 62 млн. активни потребители с над 7 хил. марки. Освен основната платформа, към нея принадлежат и ABOUT YOU (също с присъствие в България) и Lounge by Zalando, а чрез дъщерните дружества ZEOS, Tradebyte и SCAYLE компанията предлага на търговци логистични и софтуерни решения за електронна търговия.


Дрогиран с амфети катастрофира край плажа във Варна
Част от дрон изплава и на "Паша дере"
На косъм от трагедия: Голям клон се стовари на сантиметри от семейство французи в Морската градина на Варна
ФК Аксаково размени домакинствата с Лудогорец III
Избират между 24 вида за засаждане на 435 дървета в центъра на Варна
Scaleup Europe е важна стъпка, но няма да реши проблема с капитала в Европа
Високите цени на Nvidia тласкат Силициевата долина към по-ефективен софтуер
Vue Entertainment: Поколението Z влезе в кината, част 2
Vue Entertainment: Поколението Z влезе в кината, част 1
САЩ обсъждат нови търговски мерки след ответния удар на Канада
Кога електронната ръчна спирачка се превръща в проблем
Lamborghini показа уникално Temerario Tricolore
Популярни, но проблемни: Тези 10 коли могат да съсипят собственика след покупка
BYD вече има шоурум и във Варна
Специална функция на Mercedes преобръща законите на физиката
Биков: ГЕРБ ще премине от режим на конструктивна опозиция в режим на критична опозиция
243 нелегални мигранти са открити за ден в района на остров Крит
Йорданова: Първите 100 дни показаха задълбочаване на стария модел, ще бъдем коректив
61-годишен загина след удар в мантинела край Нови пазар
Ще се превърне ли в бухалка тестът за почтеност на държавните служители?