IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Швеция обяви още военна помощ за Украйна на стойност 1,6 млрд. долара

Това е най-големият подобен пакет, предоставян досега от скандинавската страна на Киев

21:59 | 31.03.25 г. 2
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Правителството на Швеция обяви нов пакет от военна помощ за Украйна на стойност 16 млрд. крони (близо 1,475 млрд. евро), предаде Ройтерс. Това е най-големият подобен пакет, предоставян досега от скандинавската страна на Киев.

Управляващите заявиха, че искат да помогнат на Украйна да укрепи позициите си в преговорите за прекратяване на войната, започната от Русия преди повече от три години.

По-голямата част от пакета ще се състои от ново оборудване. Около пет милиарда крони ще бъдат финансови дарения за отбранителната индустрия на Украйна.

„В момента се намираме в критичен етап от войната. Сега се фокусираме върху това да подкрепим Украйна колкото е възможно повече, за да може тя да заеме силна позиция по време на преговорите с Вашингтон и Москва“, заяви на пресконференция министърът на отбраната Пал Йонсон.

Той добави, че сега всички европейски държави трябва да увеличат подкрепата си за Киев.

Като се включи новият пакет, военната подкрепа на Швеция за Украйна от 2022 г. насам възлиза на 80 млрд. крони.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:59 | 31.03.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Войната в Украйна виж още

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 0
aldy
преди 7 месеца
Той добави, че сега всички европейски държави трябва да увеличат подкрепата си за Киев. === Тъй, тъй. На чужд гроб и сто трупа са малко. Бой до последния укър. Какво по-мръснишко поведение от това? Вместо да търсят мирно разрешение на конфликта, юрогейците с радост гледат изтреблението на укропиттеците. Дай Боже кармата да им се стовари връз недоправените глави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 0
aldy
преди 7 месеца
При оказване на военна помощ това си е пряко участие във войната. Путин какво чака, а не удари по тъпппоглавите шведи? А ако много мъркат, може и с нещо по-тежко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още