Руски военни канали в Telegram показаха видео от изпитания на воден дрон, поразяващ неподвижна цел. Според коментарите той се управлява от кораб, но е в състояние да измине около 300 км, което означава, че под обстрел може да бъде пристанището в Одеса от окупирания Крим.
Не става ясно дали това е прототип или вече е започнало произвоството на морския дрон. Руски военни кореспонденти отбелязват, че условията за изпитанието са повече от благоприятни - спокойно море в близост до брега, където е почти изключено дронът да загуби връзка или да се отклони от вълнението на водата, Съществуването на дрона обаче е успех само по себе си, защото Русия изостава съществено от Украйна в това отношение.
Още преди години украинската военна индустрия разработи дроновете SeaBaby и "Магура", осигурили ѝ превъзходство в Черно море. Те имат възможност да изминат към 1000 км. Киев загуби своя военен флот с окупацията на Крим. Атаки с морските дронове и ракети, включително и западни, накара Москва да премести Черноморския флот от историческата му база в Севастопол към Новоросийск.
Украинските морски дронове се развиха от безпилотни лодки с взрив до платформи за автономни ракетни установки, с които свалиха два руски бойни самолета и хеликоптери.
Русия отмени парада на военни кораби в Санкт Петербург
Без обяснения Русия отмени парада за деня на Военноморския флот и салютите в Санкт Петербург. Тържествата трябваше да се проведат днес (27 юли), но съобщение на градския комитет по транспорт посочва, че са отмени и няма да има и марш на ветроходки и други плавателни съдове по р. Нева. Отменен е и концертът на Дворцовия площад, а денят ще бъде отбелязан с тържества само на площада в Кронщат, разположен на о. Котлин.
В Санкт Петербург ще бъде фрегатата на индийските ВМФ Tamal, съобщава руското издание "Фонтанка".
Руската служба за управление на полетите съобщи и за временно спиране на работата на летище "Пулково" в Санкт Петербург. Причината не е посочена, но в последните месеци това се случва при заплаха от удари с дронове.
През 2024 година в парада участваха повече от 50 бойни кораба и подводници и над 15 хил. военни,както и делегации от Китай, Индия, Виетнам, Алжир, Куба и Южноафриканската република, припомня "Интерфакс".
От 21 юли всички кораби, влизащи в руски пристанища, подлежат на засилени проверки, отбелязва Bloomberg, цитирайки заповед на руския президент Владимир Путин към Федералната служба за сигурност (ФСБ). Посочената причина са неизяснени взривове в два петролни танкера през последните седмици.
ГУР: Съпротивата срещу управлението в Русия се увеличава
Съпротивата срещу управлението в Русия се увеличава, пише военното разузнаване на Украйна (ГУР). В публикацията е включено видео, за което се посочва, че е подпален самолет Су-27 в авиобазата Армарив (Краснодарския край)в нощта срещу 26 юли. Летището и самолетите се използват основно за обучение на кадети, отбелязват още от ГУР.
Има съобщения за прекъсване на комуникациите в Краснодарския край, както и блокиране на интернета в Керч (Крим), което се извършва при заплаха от дронове.
Русия извърши най-мащабната си атака с балистични ракети от 2022 година насам
В нощта срещу 26 юли Русия атакува Украйна (основно Харков, Днипро и Одеса) с 208 дрона е 27 ракети от различни типове, като от тях 12 са били балистични "Искандер .- М" и/или техният севернокорейски еквивалент KN-23, сочи справката на украинските ВВС. Според украинския военен анализатор Олександър Коваленко това е най-масовата атака с балистични ракети от 2022 година насам.
Ударите с балистичните ракети по Днипро са извършени от четири различни региона - от Курска, Воронежка и Ростовска област (База Таганрог), като и от Крим, а по Харков - от Курска, Воронежка и Ростовска област (база Милерово).
Според публикация във Washington Post Украйна вече е получила допълнителни системи Patriot от Германия, способни да прихващат балистични ракети. Сводката на ВВС на Украйна съобщава за унищожени 17 ракети, но без да уточнява от кой вид. 10 ракети и 25 дрона са поразили девет цели, допълват оттам без да дават повече подробности.
По отношение на дроновете Украйна все повече разчита на своите дронове прихващачи. В своето вечерно обръщение за 1249-ия ден от началото на войната украинският президент Володимир Зеленски отбеляза, че се търси външно финансиране за увеличаване на местното производство на дронове. Целта е 500-1000 дрона прихващачи на денонощие, както и други бойни дронове. Според украинския лидер производството през 2025 година ще бъде над планираното.
Руски части влязоха в Покровск
Руски щурмови части са влезли в Покровск след проблемите със Starlink преди дни, съобщават руски военни кореспонденти. Според украинския Център за борба с дезинформацията пробивът е спрян и защитните линии - възстановени. Градът е най-горещата точка на бойното поле от месеци. Сводката на Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) съобщава за общо 75 директни бойни сблъсъка в Покровското и свръзаното с него Новопавливско направление през миналото денонощие.
Украински военни съобщават, че руснаците използват наземни дронове в опита да превземат града. Украинският проект DeepState показа един от редките в последно време щурмове на руснаците с механизирана техника към населеното място Шевченко (около Покровск), отблъснат с дронове
Руснаците напредват в Торецкото направление, където са регистрирани три атаки, както и в Купяското направление, което може да затрудни логистиката на украинските части. Украинските военни съобщават за ликвидирането на ръководителя на руското настъпление в Харковска област - полк. Лебедев.
Украйна удържа позиции в Курска област и руския натиск в Сумска област, сочат още данните на ВСУ. Съобщава се за 9 атаки в този регион като руснаците са използвали и 17 управляеми авиационни бомби за обстрел на украинските позиции. DeepState отбелязва връщането на контрола на Украйна над Киндративка в Сумска област
Като цяло през миналото денонощие са регистрирани 153 активни бойни действия. Русия е извършила и 62 въздушни удара със 124 управляеми авиационни бомби, както и над 5700 артилерийски обстрела по позиции на фронтовата линия и близките населени места.
Руското Министерство на отбраната съобщава за унищожени 99 дрона в нощта срещу 27 юли, като основната част от тях са над Брянска (36) и Смоленска област (21). Има данни за пожар в подстанция във Волгоградска област, която осигурява електрозахранването на жп линиите в района.
Украинските ВВС също съобщават за вълни от дронове към редица населени места. Русия е изстреляла 83 дрона, като системите за ПВО и средствата за радиоелектронна борба са унищожили 78 от тях, сочат още данните. Има попадения на пет дрона в три локации, допълват от ВВС, но без да дават повече информация.


Спецов: Доставките на горива няма да бъдат прекъсвани
Тъжна вест! Почина актрисата Елена Жандова
Александър Димитров поиска спокойствие от футболна България
Бивш президент призова за оставка на правителството на Украйна
Тежка катастрофа затвори пътя Варна - София
Пазарният срив се засилва, помитайки всичко - от технологии до крипто и злато
Кийнън изследва абсурдите на инвестиционното банкиране
Африка се нуждае от 1 млрд работни места, за да има ръст
София напредва в борбата с мръсния въздух, но ѝ трябва по-ефективна комуникация
Семейство Обама ни напомнят как изглежда лидерството
Китайски SUV спечели 4 от най-престижните награди за дизайн
BMW пуска юбилейно издание на 3-Series
Експерти се обявиха срещу запазване на хибридите PHEV и EREV
Защо първото Mitsubishi Eclipse има гърбица на капака
Мистерия с десетки коли, оставени на паркинга на летище
Американският петролен гигант Chevron може да купи активи на "Лукойл"
Днес облачно и ветровито, но все още топло
Скочиха на Ники Минаж, сподели "про-Тръмп" пост
САЩ извършват обратно инженерство на извънземни технологии ВИДЕО
Влакове нарушават спокойствието и луксозния живот на Зукърбърг и гражданите на Пало Алто