Испания се отказва от американските изтребители F-35 и ще потърси европейска алтернатива, пише европейското издание Politico, позовавайки се на информация на испанския всекидневник El Pais. Испанското Министерство на отбраната потвърждава пред Politico, че самолети Eurofighter и FCAS са опция за правителството.
Мадрид изпрати запитване за оферта за изтребители до Lockheed Martin през 2017 година. Тогава El Pais съобщи, че страната има нужда от около 60 изтребителя, за да замени остарялата си флотилия от F-18 и вертикално излитащите Harrier. В бюджета за 2023 година бяха предвидени и 6,25 млрд. евро за финансиране на операцията.
Военноморските сили на Испания искат да получат F-35, които са вече на въоръжение в САЩ и Италия, и да заменят изтребителите Harrier до 2030 година. ВВС също са харесали американския изтребител, но като временна мярка, докато получат FCAS, които са съвместна разработка на Франция и Германия, но работата по тях изостава.
Решението на испанското правителство може да влоши още повече отношенията със САЩ. През юни Испания отказа да се съобрази с искането за увеличаване на военните разходи до 5% от брутния вътрешен продукт (БВП), част от ангажиментите по членството в НАТО.
За отказ от покупката на американските изтребители заговориха и други държави през пролетта след рязкото обръщане на политиката на САЩ към Украйна. Тогава съобщенията, че по заповед на Тръмп самолетите, натоварени с помощ за Украйна, са се обърнали обратно към САЩ, предизвика опасенията дали може да се разчита на Вашингтон, че ще запази отношението своите съюзници. Появиха се и спекулации, че в САЩ има възможност за дистанционно блокиране на работата на оборудването и оръжията, които продава на своите клиенти.
Анализатори и оръжейни компании отхвърлиха тази теза, но без поддръжката, боеприпаси и части, притежаването на американско оръжие е безсмислено. През март САЩ спря доставките на ракети за системите Patriot и военната помощ, която одобри предходната администрация в Белия дом, което подхрани още повече опасенията относно американските оръжия.
Сега американският президент Доналд Тръмп отново промени позициите си за войната и подкрепя Украйна. Той изпрати своя представител Стив Уиткоф на среща с руския президент Владимир Путин в опит да бъде сложен край на бойните действия. Разговорите вече приключиха и се очаква изявление на Тръмп.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
преди 3 месеца Те са от първите! И други няма да искат "зависимост" от доказано ненадеждни партньори (сега наказателни мита ! Утре активиране на блокиращ софтуер на самолетите) отговор Сигнализирай за неуместен коментар