Президентът на САЩ Доналд Тръмп предостави на американските автопроизводители един месец освобождаване от новите си мита върху вноса от Мексико и Канада поради притеснения, че търговска война може да навреди на американската индустрия.
По-рано Тръмп говори с представители на трите основни американски автомобилни компании– Ford, Genetal Motors и Stellantis, заяви говорителят на Белия дом Карълайн Левит.
„Говорихме с трите големи производители. Ще предоставим един месец изключение (от митата) върху автомобилите по Споразумението за свободна търговия между Канада, САЩ и Мексико. По молба на компаниите президентът им дава изключение, за да не бъдат в неизгодна икономическа позиция“, допълни тя.
Обявените от Тръмп мита върху стоки от Мексико и Канада влязоха в сила във вторник. Митата от 25% вече се прилагат за стоки от Канада и Мексико, които се внасят в САЩ. Канада отвърна със собствени мита, а Мексико ще направи съобщение по въпроса в неделя.
Цялата емисия можете да видите във видеото
Всички емисии от Bloomberg Terminal можете да видите тук.