Така според прогнозата на банката ръстът на БВП през тази година ще бъде най-слаб от 2003 година, когато бе 3.1%. За сравнение през миналата година икономиката на страната се повиши с 4.6%.
За това е съдействал по-слабият ръст на икономиката на страната през първото полугодие на годината в резултата на високите цени на петрола и по-слабата национална валута на страната.
По-силният вон спрямо долара неутрализираше в известна степен негативното за силно експортноориентираната икономика на страната поскъпване на петрола. Икономиката на Южна Корея е третата по големина в Азия. Страната внася почти 100% от преработваните петрол и природен газ. Само за последната една година цената на петрола се е повишила с близо 60%.
Независимо от по-слабото представяне на икономиката през първото полугодие, от централната банка считат, че второто полугодие ще бъде по-добро за икономиката на страната.
Централната банка занижи очакванията си за ръст на брутния вътрешен продукт само ден след като това направи и правителството на страната. То занижи очакванията си за ръст на 4% от предходните си прогнози за ръст от 5%.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.


Въпреки митата: 93% е ръстът на китайските електромобили в ЕС
Да спасим Станислав баща, съпруг, син и приятел!
29 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Варненският окръжен съд прие последните за 2025 г. стажант-юристи
Протестиращите в подкрепа на Коцев с приз от Българския хелзинкски комитет
Уесли Кларк: Русия просто трябва да спре да се бие
Уесли Кларк: Случаят с танкера засилва натиска над Мадуро
Уесли Кларк смята, че дните на Мадуро са преброени
До 2026 година космическите отпадъци ще унищожат напредъка за парниковите газове
Тръмп ги помилва за "6 януари". Сега те искат милиони долари
Войната срещу автомобила: 20 непознати факта
Volkswagen Group се отърва от легендарно дизайнерско студио
Пет култови кросоувъра от началото на века, които си заслужават
Самолет кацна върху автомобил на магистрала
Европа се опита да спре китайците, но в крайна сметка им помогна
Роузи Хънтингтън-Уайтли става моден директор на луксозен бранд
Защо иракските кюрди се нуждаят от противовъздушна отбрана
Крис Прат и Катрин Шварценегер се запознали в църква
Тайната на 41-годишния брак на Сигорни Уийвър с мъжа, за когото се омъжва след 3-месечна бурна връзка
Леопардови палта и дънки – Топ тенденцията за есен-зима 2025