Румънското правителство ще запази мажоритарен дял в смесеното дружество за изграждане и опериране на два атомни реактора, променяйки предишното си решение 80 на сто от предприятието да бъдат собственост на частни компании, съобщи Bloomberg.
Делът от 51 на сто в проекта на обща стойност 4 млрд. евро ще струва на Румъния 2,04 млрд. евро, са заявили от правителството, което по-рано оцени целия проект на 2,3 млрд. евро.
Енергийните компании Enel, Iberdrola, Electrabel, CEZ и RWE, както и производителят на стомана ArcelorMittal бяха избрани за създаването на съвместна компания с румънската държавна компания Nuclearelectrica.
Като причини за промяната на решението от правителството посочват „стратегията за енергия и развитие“ и „тенденциите в ЕС“. През ноември в страната ще има парламентарни избори, а по-голямата част от населението подкрепя държавния контрол върху атомната енергия, припомня Bloomberg изказване на финансовия министър Варуян Восганян от април.
Nuclearelectrica ще получи допълнителното финансиране, необходимо, за да задържи мажоритарния дял, от държавния бюджет, заеми и IPO на борсата в Букурещ, като страната възнамерява да продаде дял от 10 на сто от Nuclearelectrica.
Правителството ще проведе нови разговори с шестте компании за изграждането на двата реактора до 2015 г., с което атомните реактори в страната ще станат четири, всеки с капацитет от 700 мегавата. Двата съществуващи реактора доставят около 18 на сто от необходимата на Румъния електроенергия.


Спартак представи отбора с впечатляващото 7:3 срещу Добруджа
Дете на година и половина е с опасност за живота след катастрофа
"Моряците" направиха 1:1 с Дунав в последната контрола
Шестима са задържани при полицейска акция в Слънчев бряг
Тежка катастрофа взе жертви край Дупница
Big Tech удвои дълговото си натоварване до $350 милиарда в разходи за AI
Китайски тестове на ICBM сa новата тревожна реалност в Тихия океан
Уолстрийт намира нов начин инвеститорите да избегнат Илон Мъск
Бърнам със сигурност е следващият британски премиер. Всичко друго е неясно
Ако мечтаете за златен Rolex, моментът може да е настъпил
Европа слага край и на евтините китайски гуми
10-те най-големи производителя на батерии в света
Duster се превърна в малък Patrol
Мъск млъкна - и Tesla тръгна нагоре
Триредови радиатори: Има ли полза от тях?
Ризата овърсайз – хит сред модните тенденции за лято 2026
Мартин Георгиев: Конкуренцията на пазара на електроенергия води до по-добри условия
Люк Уилсън стана баща за първи път на 54 години - майката на детето е на 24
Двама души загинаха при тежката катастрофа край Дупница
Харпър Бекъм на 15 – вижте новата прическа на звездната наследница