Кредитната агенция Moody's понижи дългосрочния кредитен рейтинг на Унгария до A3, цитирайки евентуалните затруднения, които може да изпита страната при обслужването на задълженията си, съобщи Bloomberg.
Според агенцията задаващата се рецесия ще бъде най-лошата в Унгария от 1993 година насам.
Рейтингът е шест стъпки под най-високия и е с негативна перспектива. Мярката идва ден след като Международният валутен фонд одобри заем от 15,7 млрд. долара за Унгария, като страната ще може веднага да получи 6,3 млрд. от тях, а останалите ще бъдат получени на вноски след тримесечни прегледи от страна на фонда. Заемът е част от общия план, в който участват още Световната банка и Европейския съюз, на обща стойност близо 20 млрд. евро.
Първите траншове от заема ще бъдат използвани за стабилизиране на банковата система на страната, като се помогне на банките да рефинансират дълга си.
В замяна на получените средства Международният валутен фонд поиска от Унгария да намали публичните си разходи, да ограничи ръста на държавния дълг и да успокои инфлационните процеси.
Унгария отложи предвидените за следващата година данъчни облекчения, като от правителството обявиха, че ще се фокусират върху свиването на бюджетния дефицит и намаляване на зависимостта от външно финансиране. За тази година планираният дефицит е 3,4% от БВП, а за следващата – 2,6%. Досегашните очаквания бяха за дефицит от 3,8% от БВП тази година и 3,2% през 2009 г.
Вчера унгарските власти предложиха план на стойност 3 млрд. долара, който да стане част от спасителния пакет на Международния валутен фонд, Европейския съюз и Световната банка.


Цените на горивата у нас растат лавинообразно
Инвестират над 200 млн. евро в Шумен
На косъм от трагедия: Автобус скъса мантинелата и навлезе в насрещното на в София
Овъглено тяло на бизнесмен е открито в дома му в Банкя
Mъж е с опасност за живота след катастрофа край Варна
От хартията до BookTok: Екологичният отпечатък на книгите
Д. Грозева: Продавачите на жилища изостават с шест месеца от пазарната реалност
Nvidia обсъжда гаранция за OpenAI по AI проект за 500 млрд. долара
Електропреносната мрежа на САЩ се задъхва заради жегите и центровете за данни
Саудитска Арабия търси нов обход за петрола след заплахата на хутите
60-годишен ЗАЗ се продава за 20 000 евро
JLR спира производството на базовия си модел
Осем неща в автомобила, без които може да минем
Автобус скъса мантинелата и навлезе в насрещното на „Цариградско шосе“
Луксозен SUV на Zeekr се заключи веднага щом напусна Китай
ЦСКА обърна Ботев с два късни гола, феновете искат оставката на Христо Янев
Планът на Запада да окаже натиск върху Путин има очевиден недостатък
Меган Маркъл се показа по бански
Полицията откри 12-годишната Мери