В Европейския съд, който е най-висшата юридическа инстанция на ЕС, е подаден първият иск срещу украинската държавна компания Нафтогаз заради прекъсването на транзита на руски газ към Европа, съобщи руското издание k2kapital.
Искът е представен от австрийската юридическа компания Wolf Theiss от името на унгарския газов оператор Emfesz.
Основанието за съдебния иск е приетото през 1994 г. нормативно законодателство на ЕС, което позволява на европейските компании да използват правилника на Световната търговска организация (СТО) за защита на деловите си интереси.
Украйна се включи в организацията през май миналата година.
Едновременно с това унгарската компания е подала втори иск в съд в Будапеща.
Според някои специалисти след действията на Emfesz може да се очаква подаване на аналогични искове от страна на много компании от ЕС, както и от граждани, засегнати от спирането на газа.


Изложба събира близо 40 варненски художници по повод 100 години ММФ „Варненско лято“
Варна ще отбележи 49 години от потушаването на пожара на танкера „Ерма“
„Св. Прокопий Варненски“ отбелязва храмовия си празник
Олег Невзоров: Обичам Варна, не се чувствам виновен
Какво време ни очаква във вторник?
Трейдърите искат да знаят кой ще управлява финансите след оставката на Стармър
Португалия обмисля суверенен фонд с дялове в стратегически сектори
Citigroup открива офис в Литва заради растящото финансиране на отбраната
Льо Брьон от AMI Lans: Европа загуби много състезания
Скъпият бензин изведе инфлацията в Канада до най-високото ѝ ниво от 2023 г.
Toyota отива на съд за плагиатство
Бензиностанция предложи награда за залавяне на крадец на гориво
Защо Bugatti Tourbillon използва самолетни гуми
Новата стратегия на Porsche: По-малко продажби, повече печалби
Дилъри връщат пари, ако пробегът на електромобил е по-малък от обявения
Фирми продавали растителни масла с мас като "масло", КЗК ги глоби
Заради спор за 40 евро: Трима бутнаха мъж от Лъвов мост и го убиха ВИДЕО
"Прогресивна България" официално е регистрирана като партия
Коя е най-полезната емоция след 40, според психолози?
Данъчното облагане не е достатъчно, за да привличаме инвеститори