Индустриалното производство в Турция отчита спад от 13,9% на годишна база през ноември, показват данни на Турския статистически институт. Това е четвъртият пореден спад на показателя и най-силният от 2001 г. насам, но все пак е по-нисък от консенсусните очаквания на анализаторите, които бяха за понижение от около 15% през ноември.
През октомври свиването на индустриалното производство бе с 8,5% на годишна база, а през септември – с 5,5%.
През ноември промишленото производство отчита понижение от 15,5 на сто, производството на енергия пада с 4,7%, докато в добивния сектор, който заема малък дял от икономиката на страната, е отчетен лек ръст от 0,9 на сто спрямо ноември 2007 г.
Миналата седмица страната започна преговори за ново споразумение с Международния валутен фонд, което да помогне за стабилизиране на икономическата и позиция. През третото тримесечия на миналата година икономическият растеж в Турция достигна най-ниското си ниво за последните шест години (0,5% на годишна база). Очакванията за общия ръст на икономиката за 2008 г. са около 1,7-2%.
За сравнение средният икономически ръст на Турция за периода 2001 – 2007 г. бе около 7% годишно.
През септември Toyota Motor Corp. спря производството в турското си поделение за период от две седмици, поради слабото търсене в Западна Европа. Заводите на FIAT в страната (Tofas Turk Otomobil Fabrikasi) също предприеха спирания в производството. От турското поделение на Ford (Ford Otomotiv Sanayi) спряха продукцията във фабриките си, разположени в северозападната част на страната, за две седмици през ноември.
Днес турският борсов индекс ISE 100 отчете спад от 1,5% до ниво от 26 077,20 пункта.


Испанската звезда Bebe с концерт във Варна на 12 юни
Зам.-министърът на правосъдието и директорът на ГДИН провериха условията в местата за лишаване от свобода във Варна
Митрофанова: Новото българско правителство засега е готово само устно да подобри отношенията с Русия
Над 100 тона отпадъци събрани във Варна по време на кампанията „Да изчистим България заедно“
В сила е пропускателен режим по алеите "Дамба" и "Двореца" в Балчик
Златото поевтинява след новите атаки на САЩ срещу Иран
Сметките за AI са по-високи от всякога, а моментът за плащане наближава
САЩ и Израел не могат да скрият различията си за Иран
SpaceX, Anthropic, OpenAI ще прoменят историята за IPO на гигантски компании
Петролът тръгна нагоре след новите удари на САЩ срещу Иран
Mitsubishi продължава да търси място на Eclipse
Гениално или ексцентрично - „циклопското око“ на Citroen
Volkswagen премахва част от екстрите в колите
Два напомпани хечбека унижиха Lamborghini Revuelto
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Брутално: Изгориха живи четирима чужденци в Италия
Заплахи и натиск над пострадали при катастрофата на "Челопешко шосе“
Асен Василев: Свръхдефицитът за 2026 г. е наложен превантивно
Мъж е убит при бомбен атентат в Москва, смята се, че е висш военен