“В Източна Европа е бъркотия. Вероятно най-лошото там тепърва предстои, макар че това може да важи за навсякъде“, заяви пред Bloomberg инвеститорът Джим Роджърс, сред чиито скорошни изявления са твърдението, че до 20 години може да няма евро, предупреждението, че САЩ печатат пари, и др.
“Очакванията се пробудиха драматично след падането на комунизма. Ще има още много разбити надежди. В Централна Европа бяха взети огромни заеми с откачени очаквания“, обяснява Роджърс защо избягва инвестициите в Източна Европа.
Унгарският форинт и полската злота са поевтинели най-силно от валутите на 25 развиващи се пазара, следени от Bloomberg, през тази година спрямо еврото. Сред най-зле представящите се валути в групата са и чешката крона и румънската лея.
Индустриалното производство в Унгария е намаляло през декември най-силно от поне 1991 г. Очакванията за полската икономика са пък ръстът й да се забави до 1,7 на сто тази година. Индустриалното производство на Чехия потъна с 14,6 на сто през декември, а нивото на безработица се повиши до близо двегодишен връх през януари.
Инвеститорите се изтеглят от региона, тъй като спекулациите, че тези страни се приближават към еврозоната, намаляват.
Джим Роджърс е пътувал по света с мотоциклет и кола през 90-те години на миналия век, търсейки инвестиционни идеи за книгите си. Той правилно прогнозира началото на силния ръст в цените на суровините през 1999 г.


Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
България с втория най-силен летен туристически пик в ЕС, изпреварена само от Хърватия
Г. Ангелов: Световното първенство по футбол беше идеален момент за тежки реформи
Жегата размеква обществената реакция срещу климатичните промени
ЕС оценява риска за банките от екстремните горещини
На фона на скандалите ФИФА излиза с рекордни приходи от Световното
Застрахователите на "Северен поток" избегнаха иск за €580 млн. за взривовете
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
18-годишен загина при катастрофа край Павел баня
Защо Беларус избягва по-голяма роля във войната в Украйна
Ники Михайлов и Николета отпразнуваха 20 г. от началото на своята приказка