Късно снощи Сенатът на САЩ одобри спасителния пакет от мерки, предложен от Обама, с общо 60 гласа “за” и 39 “против”, съобщава Bloomberg.
По-рано през деня планът бе подкрепен и от Конгреса, като общо 246 представители гласуваха „за“, а 183 - „против“.
Сред противниците на плана бяха основно представители на Републиканската партия. Според конгресмена Джери Люис планът на Обама ще спомогне за стабилизирането на правителството, но не и за създаването на нови работни места или за стимулиране на икономическата активност.
Според демократите, обаче, планът има потенциал да открие 3,5 млн. нови работни веста за 2 години.
В пакетът от мерки за стимулиране на икономическия растеж влиза намаляване на данъчното бреме за фирмите и домакинствата, както и близо половин трилион долара директни правителствени инвестиции.
През последните няколко дни президентът на САЩ оказа сериозен натиск върху Сената и Конгреса за приемане на мащабния спасителен план за икономиката. По време на първото си официално телевизионно обръщение към нацията след встъпването си в длъжност той призова републиканците „да не се опитват да играят обичайните политически игри“, а да приемат пакета от мерки.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
До момента САЩ са похарчили $29 милиарда за войната срещу Иран
Пазарът на труда у нас: Туризмът и търговията водят, производството се събужда
Икономист: Само по-голямо производство може да свали цените трайно